Nowość na przemyskim oddziale urologii

5 czerwca 2018

W dniu 28 maja na Oddziale Urologicznym z Pododdziałem Urologii Onkologicznej w Wojewódzkim Szpitalu im. Św. Ojca Pio w Przemyślu odbyły się trzy zabiegi metodą RIRS (Retrograde Intrarenal Surgery). Jest to nowoczesna metoda usuwania złogów z nerki za pomocą giętkiego endoskopu oraz laserowego systemu kruszącego.

Dzięki tej metodzie można małoinwazyjnie usunąć kamienie z miejsc dotychczas trudno dostępnych.
Endoskopy giętkie, które są w naszym posiadaniu pozwalają nam na zaglądniecie do wielu zakamarków nerki i jeśli tam znajdują się kamienie, to mamy możliwość ich leczenia. Jest to pierwszy tego typu zabieg w Przemyślu, ale mamy nadzieję, że wejdzie on do regularnych operacji wykonywanych przez nas. Endoskopy giętkie uzupełniają nam pozostałe narzędzia i dzięki temu możemy powiedzieć, że w Przemyślu możemy leczyć wszelkie rodzaje kamicy układu moczowego. Do tej pory nasi pacjenci leczyli się w okolicznych ośrodkach, m.in. Rzeszowie, Krakowie, Lublinie. – mówi ordynator Oddziału Urologicznego dr n.med. Rafał Walczak.

Pierwsze zabiegi odbyły się pod nadzorem doktora Przemysława Zimnocha ze Szpitala Bielańskiego w Warszawie – doświadczonego endourologa. Dnia następnego odbyły się kolejne dwa zabiegi tego typu i już planowane są kolejne.
W szpitalu Bielańskim wykonujemy te zabiegi od 2009 r. Rocznie wykonujemy ich około 100. Mogliśmy się swoim doświadczeniem podzielić z kolegami z przemyskiego szpitala, którzy dali sobie świetnie radę. Jestem zaskoczony ich fachowością i sprawnością manualną. – mówi doktro P.Zimnoch ze Szpitala Bielańskiego w Warszawie.

Koszt sprzętu wyniósł ponad 100 tys. zł.