Nowe inwestycje Szpitala Wojewódzkiego w Przemyślu na oddziale okulistyki

13 lipca 2017

Oddział okulistyki Szpitala Wojewódzkiego im. św. Ojca Pio może się pochwalić nowym specjalistycznym sprzętem. Poszerzony zakres zabiegów powoduje, że coraz chętniej leczą się tu pacjenci spoza naszego miasta. Dyrekcja placówki wciąż poszukuje nowych lekarzy okulistów.

Od roku oddział okulistyki Szpitala Wojewódzkiego im. św. Ojca Pio w Przemyślu rozwija się bardzo intensywnie. W tym czasie zakupiono nowy specjalistyczny sprzęt.
Udało nam się zakupić aparat do fakoemulsyfikacji zaćmy z możliwością wykonywania zabiegów witrektomii oraz aparat do OCT, którym możemy diagnozować choroby siatkówki. Ostatnim zakupem jest laser, który pozwala na wykonywanie zabiegów, które do tej pory na naszym oddziale nie były wykonywane, np. usunięcie zaćmy wtórnej oraz zabiegi związane z jaskrą. – mówi Agnieszka Dawnis specjalista okulistyki przemyskiego szpitala.

Zapotrzebowanie na te zabiegi jest bardzo duże, a dotychczas wykonywane były one na Podkarpaciu jedynie w Krośnie i Rzeszowie.
Mamy również nowy mikroskop, który umożliwia nam wykonywanie zabiegów witrektomii – zabiegu na ciele szklistym i na siatkówce, wykonywanego w przypadku krwotoku do ciała szklistego, a także w przypadku zmian dotyczących samej siatkówki, czyli błony nasiatkówkowej. – dodaje Agnieszka Dawnis.

W najbliższym czasie spektrum wykonywanych zabiegów przemyskiej okulistyki poszerzy się o te z udziałem lasera, a w tym dotyczące odwarstwień siatkówki.
W szpitalu przemyskim na oddziale okulistyki pracuje część kadry, która jest związana bezpośrednio z Przemyślem i jest ona dostępna codziennie, natomiast operatorzy zabiegów operacyjnych przyjeżdżają w terminach, kiedy mają być one wykonywane. Jest to trzech lekarzy. Zdolności operacyjne nasze oddziału są dosyć wysokie i to warunkuje obecnie dosyć krótkie kolejki do wykonywania poszczególnych zabiegów, gdzie w szpital ościennych jest to zdecydowanie dłuższy okres wyczekiwania. – mówi Marek Zasadny zastępca dyr. ds. lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu.
Dyrekcja placówki zapewnia, że będzie starała się pozyskać jeszcze kadrę medyczną, tak by zapewnić całodobową opiekę okulistyczną. Aby tak się stało potrzebnych jest co najmniej 7 okulistów.

Od wielu lat są zaniedbania w zakresie specjalizacji okulistycznej, kształcenia nowych lekarzy w tej dziedzinie, tu w Przemyślu. Trzeba jednak podkreślić, że w skali kraju okulistyka jest deficytową specjalizacją. – wyjaśnia dyrektor szpitala Piotr Ciompa.
Braki te w głównej mierze wynikają z sytemu specjalizacji tych lekarzy.
Jeżeli nawet takiego młodego lekarza zatrudnimy, to musimy go przez 5 lat kredytować, tzn., że musi jechać do innego oddziału, który spełnia kryteria możliwości kształcenia i tam przez 5 lat pracować. Dopiero po tym okresie może wrócić do nas jako pełnoprawny okulista, który może pełnić dyżury. Nie ma tu możliwości szybkiego rozwiązania. – dodaje Marek Zasadny.

Anna Fortuna