Nowe banknoty od wczoraj już w obiegu

8 kwietnia 2014

Wczoraj do naszych portfeli trafiły banknoty z nowymi zabezpieczeniami. Pas opalizujący, pole bieli i znaki wodne, to tylko część z nich. Zmiany te nie oznaczają jednak wycofania obecnie używanych banknotów.

 

Zmiana obejmuje nominały 10, 20, 50 i 100 zł. Będą one jaśniejsze, przez tzw. odkryte pole bieli, dzięki niemu znak wodny będzie lepiej widoczny i rozpoznawalny. Wprowadzony jest również  jednotonowy znak wodny przedstawiający nominał, którego dotychczas nie było. Kolejne zabezpieczenia, to pas opalizujący w kolorze liliowym na 20 zł i turkusowym na 10 zł, widoczne w zależności od kąta patrzenia. Na banknocie 50 zł, królewska litera K, która dotychczas była w odcieniach purpury, teraz będzie zmieniała kolor od niebieskiego do zielonego. Z nominału 100 zł znika rozeta w kolorze złotym, jej podobny wizerunek jest przesunięty na prawą stronę i zmienia swój kolor od złotego do zielonkawego. Pojawiły się tez mikroskopijne napisy oraz dodatkowe zabezpieczenia widoczne w promieniach UV. Zmianie uległy też podpisy prezesa, podpis Hanny Gronkiewicz-Waltz zastąpi podpis Marka Belki.

Zmiany zabezpieczeń na banknotach banki przeprowadzają średnio co osiem lat. W ubiegłym roku na milion sztuk będących w obiegu, przypadało 8 banknotów sfałszowanych.

Dotychczas największa afera fałszerska miała miejsce w czasach II Rzeczpospolitej. Wówczas kasjerzy Dworca Głównego w Warszawie wprowadzili do obiegu fałszywe banknoty 20 – złotowe, wydając falsyfikaty jako resztę za zakupiony bilet. W latach 80-tych fałszerze przerzucili się na dolary i marki.