Królewska Gra w Przemyślu – IV Międzynarodowy Turniej Szachowa Sanowa 2014

7 kwietnia 2014

Opadły już emocje i zmęczenie po weekendowych intelektualnych zmaganiach w Galerii Sanowa w Przemyślu. To już czwarty rok z kolei spotykają się przy szachownicach całkiem mali i całkiem dorośli pasjonaci królewskiej gry. W tym roku w pierwszym dniu turniejowym brało udział w trzech kategoriach wiekowych do lat 8, 12 i 16 łącznie 115 uczestników z Polski i z Ukrainy. Najmłodszy z nich Wojtek Gazda miał tylko 5 lat.

W niedzielę w grupie OPEN zmagało się 46 zawodników. Tutaj ograniczenia wiekowego już nie było i najmłodszą zawodniczką była 9 letnia Ania Gdula z Przemyskiego S-KKSu, a w jakim wieku był najstarszy zawodnik, któż to wie, ale na pewno miał o kilkadziesiąt lat więcej. Większość z Was pomyśli pewnie – co za nuda przywołując znane wszystkim powiedzenie „masz refleks szachisty„, ale ja z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że to nie prawda. Nie spodziewacie się nawet, ile emocji może towarzyszyć każdej rozgrywanej partii. Ile sprytu i taktyki trzeba wykorzystać, aby wygrać każdą partię. To prawdziwe bitwy rozgrywane na małym polu, z podjazdami, atakami, zasadzkami i innymi elementami gry wojennej.

W Przemyślu rozgrywane były zawody w szachach szybkich, a więc z ograniczeniem czasowym 15 minut na zawodnika, co oznacza, że cała partia mogła trwać maksymalnie pół godziny. To złudzenie, że szachista myśli powoli, bo w czasie tego pozornego bezruchu jego mózg wykonuje setki skomplikowanych obliczeń dokonując wyboru najlepszego z możliwych wariantów posunięcia. Każdy kolejny ruch jest precyzyjnie skalkulowany i ma doprowadzić do zwycięstwa w ciągu tych, zaledwie kilkunastu minut. W takich partiach liczy się koncentracja, szybkość podejmowania decyzji, a uwierzcie, że nie jest to łatwe, kiedy wokół tyle bodźców zapachy z pobliskiego baru, mnóstwo ciekawych rzeczy w pobliskich sklepach i tłumy ludzi wokół spędzających czas w centrum handlowym.

Najbardziej te emocje widać na twarzach tych młodszych zawodników czasami są łzy i złość po przegranej partii, ale jest też wiele radości i uśmiechu po każdym zwycięstwie, a zwłaszcza kiedy mogą odebrać nagrody i dyplomy honorujące ich sukcesy. Nie byłoby to wszystko możliwe, gdyby nie organizator tych spotkań.
A jest nim Sportowo – Kulturalny Klub Szachowy w Przemyślu przy wsparciu Galerii Sanowej oraz innych sponsorów takich jak Hotel Gloria, Firma Douglas, Empik, Yupi Park i Smak Górno, a także Portal Przemyski, który jako pierwszy zamieszcza relację z tych zawodów. Zapraszamy do obejrzenia galerii.

Chętnych do obejrzenia kolejnych zmagań szachowych zapraszam już w najbliższą niedzielę do Klubu Garnizonowego przy ul. 29 Listopada w Przemyślu, gdzie odbędą się zmagania 12 drużyn z całego Podkarpacia (w tym trzech drużyn z Przemyśla) w ramach Podkarpackiej Otwartej Ligi Szachowej 2014 r.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach :

Kategoria do lat 8

Juniorzy

1.Jakub Tomkiewicz – UKS Brzozów
2.Jan Borysławski – MDK Przemyśl
3. Mazurek Mateusz – S-KKS Przemyśl

Juniorki

1. Maja Mazurek
2. Karolina Łabińska

Kategoria do lat 12

Juniorzy

1. Medvedyk Volodymir
2.Złotek Mikołaj – UKS Rudnik nad Sanem
3. Bukała Norbert – UKS Gim Dwójka Tomaszów Lubelski

Juniorki

1. Wojtas Emilia – UKS Brzozów
2. Wawryszczuk Iga -UKS Gim Dwójka Tomaszów Lubelski
3. Gdula Anna -S-KKS Przemyśl

Kategoria do lat 16

Juniorzy

1.Poliulikh Bogdan – Lwów
2.Vorobets Nikolay – Pustomyty
3. Medvedyk Vasyl

Juniorki

1.Havryshkievich Anna-Maria
2 Godek Martyna- WKS Górnowia Górno
3. Trybowska Anna – UKS Rudnik nad Sanem

OPEN

1.Ustianovich Nazar-Lwów
2.Jaskolka Tomasz-KKSZ Urania Krosno
3.Słabek Grzegorz – TS Wisła Kraków