Noc Muzeów w Przemyślu zapowiada się naprawdę ciekawie

18/05/2017
4923 Views

Przemyscy muzealnicy zapraszają na Noc Muzeów. Tegoroczna akcja odbywać będzie się pod hasłem “Czy pamiętamy?”.

Noc Muzeów odbędzie się w dniu 20 maja, w godz. 19 – 24.

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej
godz. 19:00 otwarcie wystawy reSOCjalizacja studentów III roku Projektowania Graficznego PWSW w Przemyślu połączone z prezentacją multimedialną dr. Marty Trojanowskiej Socrealizm w Sztuce Polskiej.
Ponadto I etap projektu „Super 8” w sali audiowizualnej – będzie to specjalny pokaz filmów z lat 70., które zostaną odtworzone w oryginalny sposób z taśmy filmowej 8 mm.
Otwarcie wystawy Nasza „mała stabilizacja” – Przemyśl w latach 60. – 70.
Gwiazdą wieczoru będzie zespół Mr. Pollack.

Muzeum Dzwonów i Fajek
Finisaż wystawy tylko w Przemyślu “stanielewicznabis” – kolekcja fajek i akcesoriów do palenia. To najbardziej różnorodna i najbardziej liczebna kolekcja w Polsce związana z zażywaniem tytoniu.
W Muzeum Dzwonów i Fajek można obejrzeć bogaty zbiór dużych rozmiarów dzwonów i niewielkich, chociaż bardzo interesujących pod względem artystycznym fajek.
Z Wieży Zegarowej wychodzą najlepsze zdjęcia miasta, dla których warto pokonać 198 schodów i wyjść na spory tras widokowy późnobarokowej wieży liczącej 38 metrów wysokości.

Muzeum Historii Miasta Przemyśla
W patio muzealnym wyświetlone zostaną filmy z lat 70., które odtworzone zostaną w oryginalny sposób z taśmy filmowej 8 mm w ramach I etapu projektu „Super 8”.
O 20.00 otwarcie na bis wystawy 4 miasta Street Photo, których autorem jest Michał Mach w MGF – reaktywowanej w „kamienicy” Małej Galerii Fotografii.
Na zwiedzających, którzy będą w Muzeum Historii Miasta Przemyśla po raz pierwszy, czekają mieszczańskie, renesansowe wnętrza, atelier najsłynniejszego przemyskiego fotografa B. Hennera.
Nie sposób przejść obojętnie obok bogatej kolekcji obrazów najsłynniejszego przemyskiego malarza Mariana Strońskiego z „Widokiem z Dubrownika” zakupionym w ramach kampanii crowdfundingowej na PolakPotrafi.pl.

Muzeum Twierdzy Przemyśl ( ul.Katedralna 6/4) godz.18-23

Muzeum Archidiecezjalne godz.18-23
Wystawa Ikon Jadwigi Denisiuk z Cisnej.
Wystawa „Tajemnice Odrzechowej”, prezentująca projekt renowacji zabytkowych elementów ikonostasu z Odrzechowej.
Wystawa „A to Polska właśnie” bibułkarstwo Ryszardy Froń-Żurawskiej.
Warsztaty rzemiosła artystycznego prowadzone przez studentów ASP w Warszawie, zrzeszonych w Kole Rzemiosła i Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

W ramach warsztatów:
Jak powstaje farba – średniowieczne metody malowania Krucyfiksów,
Snycerstwo – kopiowanie ornamentów ikonostasu z Odrzechowej,
Warsztaty linorytnicze – Odwiedzający będą mogli spróbować swoich sił w technice linorytniczej, tematem głównym będzie Przemyśl, co odważniejsi będą mogli na własną odpowiedzialność spróbować coś wyrzeźbić, odbite linoryty, odpowiednio oprawione, będą mogły być pięknym souvenirem.

Spotkanie przemyskich klasyków, ul. Wałowa, godz.19-22
Organizatorzy zapraszają wszystkich właścicieli pojazdów z epoki PRL na sobotnie spotkanie w centrum miasta oraz Noc Muzeów.
Start o 18:00 na parkingu dolnej stacji stoku narciarskiego skąd o 18:30 uczestnicy przejadą na parking Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Osoby chcące przyjechać pojazdem na zlot, proszone są o kontakt.

Dom Ukraiński w Przemyślu, ul. Kościuszki 5
godz.20-22 zwiedzanie Domu Ukraińskiego i pokaz filmów krótkometrażowych
godz. 22.30-23.30 “Szeptany Przemyśl” – audio spacer po Przemyślu – pobierz plik “Szeptany Przemyśl” ze strony HF.ORG.PL na swój telefon, weź słuchawki i przyjdź pod Dom Ukraiński, start o 22.30
Dla zwiedzających Dom Ukraiński czekać będzie drobna niespodzianka.

Podczas tej wyjątkowej nocy na zwiedzających będzie też oczekiwać Galeria Sztuki Współczesnej, przemyskie podziemia i krypty pod Archikatedrą.

Inne wiadomości

Przypomniały o 100 -leciu odzyskania praw wyborczych przez Polki [zdjęcia]
Wiadomości
222 views
Wiadomości
222 views

Przypomniały o 100 -leciu odzyskania praw wyborczych przez Polki [zdjęcia]

af - 14/12/2018

W tym roku obchodzimy 100 -lecie odzyskania przez Polki praw wyborczych. O tym wyjątkowym wydarzeniu przypominała mieszkankom naszego miasta europosłanka…

Centrum Kulturalne w Przemyślu zaprasza na Ludowy Jarmark Bożonarodzeniowy
Wiadomości
271 views
Wiadomości
271 views

Centrum Kulturalne w Przemyślu zaprasza na Ludowy Jarmark Bożonarodzeniowy

af - 14/12/2018

16 grudnia od godziny 13:00 Centrum Kulturalne w Przemyślu zaprasza na XVIII Ludowy Jarmark Bożonarodzeniowy. Na kiermaszu swoje rękodzieła związane…

W Przemyślu ruszyła akcja “Wymiana ciepła” – podziel się ubraniami z potrzebującymi
Wiadomości
1893 views
Wiadomości
1893 views

W Przemyślu ruszyła akcja “Wymiana ciepła” – podziel się ubraniami z potrzebującymi

af - 13/12/2018

W Przemyślu rozpoczęła się wyjątkowa akcja "Wymiana ciepła". Potrzebujesz ciepła? Weź sobie ubranie. Chcesz pomóc? Zostaw coś na wieszaku. Akcję…