Niemieckojęzyczny owczarek w przemyskiej Straży Granicznej

10 kwietnia 2014

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej posiada 45 psów służbowych. Wśród nich znajduje się Hannibal 2,5 – letni owczarek niemiecki, z którym jego opiekun „komunikuje się” w język właśnie niemieckim.

Pies patrolowo-obronny, zanim trafił do przemyskiej Straży Granicznej był szkolony dla służb niemieckich. Aby nie narażać go na stres związany z wydawaniem komend w języku polskim jego opiekun, starszy chorąży Ryszard Paczkowski zaczął je wydawać w języku niemieckim. W miarę upływającego czasu Hannibal będzie oswajał się językiem polskim.

Pies będący podopiecznym funkcjonariusza, staje się jego rodziną. To opiekun dba o niego, przygotowuje mu pożywienie, wyprowadza na spacery, ćwiczy utrwalanie zapachów poznanych na szkoleniu.

W Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej znajduje się 18 psów tropiących, 13 do wykrywania narkotyków, 8 do wykrywania materiałów wybuchowych, 5 patrolowo-obronnych oraz jeden do wyszukiwania osób. Są to psy rasy : owczarek niemiecki, owczarek belgijski, labrador, foxterier i cocker spaniel.