Nielegalnie przekroczyli zieloną granicę na Podkarpaciu

27 lutego 2018

Imigranci z Turcji, Wietnamu i Maroka nielegalnie przekroczyli zieloną granicę na Podkarpaciu.

W dniu 22 lutego, w godzinach wieczornych, funkcjonariusze placówki SG w Medyce, zatrzymali 25 – letniego obywatela Turcji, który chwilę wcześniej przekroczył tzw. zieloną granicę. Cudzoziemiec, który posiadał przy sobie turecki paszport, został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł, a następnie przekazany stronie ukraińskiej.

Następnego dnia, funkcjonariusze SG w m. Stuposiany zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki Mitsubishi na polskich numerach rejestracyjnych, którym kierował 31-letni obywatel Ukrainy. W pojeździe znajdowało się trzech mężczyzn bez dokumentów tożsamości. Funkcjonariusze SG potwierdzili, że są to obywatele Wietnamu w wieku 25, 31 oraz 35 lat, którzy nielegalnie przekroczyli granicę. Cudzoziemcy przyznali się do popełnienia przestępstwa, następnie funkcjonariusze SG wydali decyzję o zobowiązaniu do powrotu i przekazali osoby służbom ukraińskim. Obywatelowi Ukrainy postawiono zarzut popełnienia przestępstwa –  organizowanie przekroczenia granicy wbrew przepisom, a następnie przesłuchano go w charakterze podejrzanego. Mężczyzna przyznał się do zarzucanych czynów i dobrowolnie poddał się karze 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres 3 lat, dodatkowo orzeczono karę grzywny w wysokości 4 tys. złotych.

W dniu 25 lutego, strażnicy graniczni w placówki w Korczowej zatrzymali trzech obywateli Maroka w wieku od 21- 23 lat, którzy również przekroczyli granicę wbrew przepisom. Tylko jeden z cudzoziemców posiadał przy sobie dokument tożsamości (paszport wydany przez władze Maroka), pozostali mężczyźni podawali się za Syryjczyków. W toku dalszych czynności potwierdzono, że wszyscy są obywatelami Maroka. Cudzoziemcy zostaną przekazani stronie ukraińskiej w ramach umowy readmisyjnej.