Nielegalni imigranci zatrzymani w miejscowości Jureczkowa

18 kwietnia 2016

W dniu 16 kwietnia w miejscowości Jureczkowa (powiat bieszczadzki) funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali dwóch nielegalnych imigrantów, którzy pieszo przekroczyli granicę z Ukrainy do Polski.

Zatrzymani mężczyźni, obywatele Rosji narodowości czeczeńskiej przyznali się do nielegalnego przekroczenia granicy państwowej. Jak tłumaczyli funkcjonariuszom, nie posiadali ważnych wiz ani innych dokumentów które mogłyby uzasadniać ich legalny pobyt na terytorium państw Unii Europejskiej. Jeden z nich już dwukrotnie starał się w Polsce o przyznanie statusu uchodźcy, jednakże za każdym razem, zanim zapadła decyzja, „uciekał na Zachód” skąd kolejno był deportowany do Polski, a potem do Rosji.

W trakcie czynności wyjaśniających, mężczyźni oświadczyli, że celem ich podróży miała być Belgia, gdzie mieli zamiar podjąć pracę zarobkową.

Obaj Rosjanie zostali przekazani z powrotem na Ukrainę w ramach umowy o readmisji.

Od początku roku, funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG zatrzymali łącznie czterdziestu ośmiu nielegalnych imigrantów w tym czternastu na odcinku granicy chronionej przez Placówkę SG w Wojtkowej.