Nielegalni imigranci zatrzymani niedaleko Lubaczowa

4 września 2017

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Lubaczowie zatrzymali rodzinę nielegalnych imigrantów z Iraku oraz organizatora przekroczenia granicy, obywatela Ukrainy.

W dniu 1 września, w miejscowości Krowica Sama funkcjonariusze SG zatrzymali rodzinę Irakijczyków – rodzice ( 42 i 31 lat) z trójką dzieci (w wieku od 8 do 12 lat), kiedy wsiadali do samochodu obywatela Ukrainy. Nielegalni imigranci nie mieli przy sobie żadnych dokumentów, ale posiadali bagaże z odzieżą i znaczne środki finansowe. Cała  rodzina była w dobrym stanie zdrowia, nie wymagali opieki lekarskiej.

Rodzinę przewieziono na Placówkę Straży Granicznej w Lubaczowie, gdzie otrzymali ciepły posiłek.

31 – letni obywatel Ukrainy miał prawdopodobnie przewieźć imigrantów do Niemiec. Tego dnia rano wjechał legalnie do Polski przez przejście graniczne w Medyce. Mężczyzna nie przyznał się do organizowania nielegalnego przekroczenia granicy. Został skazany na karę 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Ponadto otrzymał decyzję o zobowiązaniu do powrotu z jednoczesnym zakazem wjazdu na teren państw Schengen przez okres 5 lat,  w niedzielę 3 września został skierowany na Ukrainę.

Natomiast obywatele Iraku – rodzice zostali skazani za przestępstwo nielegalnego przekroczenia granicy. W poniedziałek 4 września cała rodzina zostanie przekazana w trybie readmisyjnym stronie ukraińskiej.