Nie gniewaj się na mnie Polsko- FILM

2 grudnia 2019

Z koncertem pod  tytułem tego rockowego utworu zespołu „Sztywny Pal Azji” wystąpili w ub. piątek (29 lilstopada  2019) w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Józefa Piłsudskiego z Ustrzyk Dolnych. Towarzyszył im mlodzieżowy zespół muzyczny  „Vip no Rip” z Przemyśla. Koncert wpisywał się w tegoroczne obchody stulecia odzyskania niepodległego bytu przez Polskę i był powtórzeniem występu z Ustrzyk Dolnych z okazji Święta Niepodległości. 

Sala wypełniona była uczniami obu tych szkół oraz delegacjami ze szkół przemyskich (I LO im J. Słowackiego, Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Malawskiego, Zespół Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących oraz Szkoła Podstawowa nr 16 im. Orląt Lwowskich). 

Poza tytułowym utworem, uczniowie wykonali  wiele kultowych kompozycji z lat 80-tych. Były to: „Kocham Wolność” (zespołu „Chłopcy z Placu Broni), „Modlitwa o Wschodzie Słońca” (Gintrowskiego), „Kto Cię Obroni Polsko” („KSU”), „Nasz PRL” („Big Cyc”), „Wiara” (IRA), „Sen o Wiktorii” („DżeM”), oraz „A Mury Runą” (Jacka Kaczmarskiego). 

W wykładzie poprzedzającym koncert, Jarosław Dyrda, nauczyciel historii ze Szkoły Podstawowej Stow. Absolwentów I LO w Przemyślu, mówiąc o wolnościowych zmaganiach Polaków, skoncentrował się na utworach m.in. rockowych, hip-hopowych, rapowych, powstających po wydarzeniach 1976 roku i w latach 80-tych. W tych dramatycznych czasach walki opozycji z totalitarną władzą PRL-u, te utwory przemycały marzenia o wolnej i demokratycznej Ojczyźnie, w której Polacy sami mogliby decydować o tym, jaką powinna być Polska.  Utwory te były nie tylko nośnikiem bardziej lub mniej przyjemnych dźwięków, ale przede wszystkim treści stanowiących protest przeciwko peerelowskiej rzeczywistości.       

Współautorami scenariusza i opieki muzycznej nad zespołami uczniów byli: Ireneusz Zarębiński z Przemyśla i Kinga Szewczyk z Ustrzyk Dolnych, która jednocześnie wystąpiła jako wokalistka. Oprawę muzyczną koncertu stworzyli: Alek Zarębiński – gitara i wokal, Paweł Czechowski – gitara, Miłosz Czwakiel – gitara basowa, Tomasz Chmiel – perkusja i gitara akustyczna.

Organizator przemyskiego koncertu, Magdalena Dranka-Sowa ze Szkoły Podstawowej Stow. Absolwentów I LO, dziękowała nauczycielce j. polskiego z Ustrzyk Dolnych, Danucie Mazur, za inicjatywę i pomysł oryginalnego uczczenia tegorocznego Święta Niepodległości. Słowa wdzięczności skierowala też do dyrektora Muzeum za udostępnienie sali, i do dyrektora Centrum Kulturalnego za wypożyczenie sprzętu koncertowego.

 

(tekst i zdjęcie – jb, film – bk)    

 

 

 

(tekst i zdjęcie – jb, film – bk)