Narodowe Czytanie 2020

4 września 2020

Jak prawie wszystko w tym roku, także zbliżające się Narodowe Czytanie 2020 wyglądać będzie nieco inaczej niż do tej pory. Centrum Kulturalne w Przemyślu włączyło się w tegoroczną akcję w formie zdalnej. Organizatorzy zaprosili do udziału w wydarzeniu pracowników CK oraz aktorów przemyskiego Teatru S.A.N.

Lekturą dziewiątej odsłony ogólnopolskiej akcji jest jedno z najwybitniejszych dzieł polskiego romantyzmu – dramat Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”, utwór będący nie tylko opowieścią o żądzy władzy i o dorastaniu do roli zbrodniarza, ale także i zgrabnie ubranym głosem w dyskusji dotyczącej narodowej klęski powstania i w debacie nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Sprawdźmy sami, jak „Balladyna” zabrzmi w 2020 roku.

Tegoroczny finał Narodowego Czytania odbędzie się w sobotę (5 września). Na stronie internetowej  Centrum Kulturalnego w Przemyślu udostępnione będzie przygotowane specjalnie na tę okazję słuchowisko.

 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano m.in. „Potop” i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego oraz polskie nowele.

 

Materiały graficzne – Centrum Kulturalne w Przemyślu