Napromieniowane zegary lotnicze przewoził obywatel Ukrainy

6 grudnia 2014

Na przejściu granicznym w Korczowej zatrzymano cztery napromieniowane zegary lotnicze. Przewoził je jadący autokarem obywatel Ukrainy.

W dniu 3 grudnia, na przejściu w Korczowej podczas odprawy granicznej autokaru z 22 pasażerami wjeżdżającego do Polski, stacjonarne urządzenia radiometryczne wykazały kilkukrotne przekroczenie tła promieniowania. Dokonując dodatkowych pomiarów pogranicznicy ustalili, że promieniowanie pochodzi od czterech zegarów lotniczych. Do ich własności przyznał się obywatel Ukrainy. Mężczyzna tłumaczył, że kupił zegary na ukraińskim portalu aukcyjnym i wiózł je do Pragi, gdzie był umówiony z osobą, która miała je naprawić.

Mężczyźnie nie zezwolono na wwiezienie do Polski napromieniowanych zegarów. Ponadto wszczęto wobec niego postępowanie przygotowawcze w związku z popełnieniem przestępstwa : przewożenie źródeł promieniowania jonizującego mogących zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub mogących spowodować zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym za co grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Dalsze czynności w tej sprawie prowadzi prokuratura w Jarosławiu.