Na przejściu w Medyce ujawniono przemyt cennej ikony

15 sierpnia 2017

Podczas kontroli prowadzonych przez funkcjonariuszy KAS z Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu ujawniono próbę przemytu ikony z motywem „Chrystus Święte Milczenie”.

W dniu 10 sierpnia br. na polsko-ukraińskim przejściu granicznym Medyka-Szeginie funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Medyce ujawnili przemyt ikony malowanej na drewnie z motywem „Chrystus Święte Milczenie”. Próbował ją wwieźć do Polski 48-letni obywatel Ukrainy podróżujący samochodem marki Chrysler Voyager, zarejestrowanym w Polsce. Mężczyzna wyjaśnił, że ikona miała być prezentem dla znajomego.

Ikona została zajęta przez funkcjonariuszy KAS, a przeciwko sprawcy wszczęto postępowanie karne skarbowe. Dokładną wartość przewożonej ikony ustali rzeczoznawca.

Na przywóz dzieł sztuki do Polski nie są wymagane dodatkowe dokumenty. Należy jednak pamiętać, że jeżeli przywóz dokonywany jest z państw nienależących do Unii Europejskiej, to należy przywożony obiekt zgłosić w oddziale celnym, w celu objęcia go procedurą dopuszczenia do obrotu lub inną procedurą celną.