W długi weekend nie daj się okraść. Kilka prostych zasad.

 

Jak co roku policjanci ostrzegają  przed nieprzyjemnościami jakie mogą nas spotkać podczas świąt. Wielu mieszkańców Polski wyjedzie odwiedzić swoje rodziny i groby w odległych częściach kraju. To czas, na który czekają włamywacze i drobni złodzieje. Policja apeluje by podczas świat nie zapominać o elementarnej ostrożności. Oto kilka prostych zasad, które łatwo zapamiętać.

Wyjeżdżając z domu sprawdźmy czy okna i drzwi są dobrze zamknięte. Ważne jest również zakręcenie kurków z gazem i sprawdzenie urządzeń elektrycznych.

Powiadommy zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas o tym powiadomił.

Policja radzi, by nie nagłaśniać informacji o planowanym wyjeździe i nie zostawiać tego typu informacji na automatycznej sekretarce. Nierozsądne jest także oznaczanie się na facebooku w odległych od swojego domu miejscowościach- złodzieje prawdopodobnie obserwują nasz profil myśląc o włamaniu się do naszego domu.

Banki oferują usługi depozytowe- w bankowych skrytkach można trzymać cenne przedmioty np. biżuterię lub złoto. Nie powinno się też w domu zostawiać większej gotówki.

Ostrożność należy także zachować na cmentarzach i w środkach komunikacji publicznej. Pieniądze na znicze czy kwiaty trzymajmy osobno, by przy zakupach nie wyjmować całego portfela, który można łatwo zgubić albo stracić w wyniku działań kieszonkowca.

Nie wolno zostawiać w autach na widoku wartościowych przedmiotów-torebek, torb z laptopami itp. Nawet jeśli torba jest pusta, to złodziej o tym nie wie i wybije szybę, by sięgnąć po bezwartościowy łup. Dla kierowcy oznaczać to będzie, zamiast czasu spędzonego z rodziną, kilka godzin stresu związanych z zabezpieczeniem auta i spisywaniem zeznań na komendzie policji.