W długi weekend nie daj się okraść. Kilka prostych zasad.

31 października 2019

 

Jak co roku policjanci ostrzegają  przed nieprzyjemnościami jakie mogą nas spotkać podczas świąt. Wielu mieszkańców Polski wyjedzie odwiedzić swoje rodziny i groby w odległych częściach kraju. To czas, na który czekają włamywacze i drobni złodzieje. Policja apeluje by podczas świat nie zapominać o elementarnej ostrożności. Oto kilka prostych zasad, które łatwo zapamiętać.

Wyjeżdżając z domu sprawdźmy czy okna i drzwi są dobrze zamknięte. Ważne jest również zakręcenie kurków z gazem i sprawdzenie urządzeń elektrycznych.

Powiadommy zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas o tym powiadomił.

Policja radzi, by nie nagłaśniać informacji o planowanym wyjeździe i nie zostawiać tego typu informacji na automatycznej sekretarce. Nierozsądne jest także oznaczanie się na facebooku w odległych od swojego domu miejscowościach- złodzieje prawdopodobnie obserwują nasz profil myśląc o włamaniu się do naszego domu.

Banki oferują usługi depozytowe- w bankowych skrytkach można trzymać cenne przedmioty np. biżuterię lub złoto. Nie powinno się też w domu zostawiać większej gotówki.

Ostrożność należy także zachować na cmentarzach i w środkach komunikacji publicznej. Pieniądze na znicze czy kwiaty trzymajmy osobno, by przy zakupach nie wyjmować całego portfela, który można łatwo zgubić albo stracić w wyniku działań kieszonkowca.

Nie wolno zostawiać w autach na widoku wartościowych przedmiotów-torebek, torb z laptopami itp. Nawet jeśli torba jest pusta, to złodziej o tym nie wie i wybije szybę, by sięgnąć po bezwartościowy łup. Dla kierowcy oznaczać to będzie, zamiast czasu spędzonego z rodziną, kilka godzin stresu związanych z zabezpieczeniem auta i spisywaniem zeznań na komendzie policji.