Murale – sztuka wychodzi na miasto

18 grudnia 2019

W Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej wręczono nagrody laureatom konkursu „Przekraczając mury. Sztuka wychodzi na miasto”, zorganizowanego przez tę placówkę przy współpracy z Urzędem Miejskim w Przemyślu, a dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pierwszą nagrodę zdobyła Izabela Kartasińska za pracę „Powrót”.

Dwa drugie miejsca przypadły ex-aequo Marcie Katyńskiej (pisaliśmy o niej niedawno w tekście o pracowni ceramicznej) za prace: „Dziewczynka puszczająca bańki” i „Sportowcy”, a miejsce trzecie – Łukaszowi Dudzikowi za „Archanioła Michała”.

Wysokość nagród pieniężnych wyniosła kolejno: 5, 3 i 2 tys. złotych. Laureaci otrzymali również dyplomy i upominki. Wręczał je wicedyrektor muzeum Marek Mikrut, który powiedział m.in., że celem tego rodzaju konkursów jest oswajanie mieszkańców miast z funkcjonowaniem sztuki wielkoformatowej w przestrzeni miejskiej.

Wizualizacje murali na kamienicach, których historia była inspiracją dla artystycznych koncepcji, można było oglądać na wystawie w hallu muzeum na I piętrze. Mieszkańcy miasta i odwiedzający muzeum turyści wyrażali swoje opinie przy pomocy kart do głosowania. Na tej podstawie, w połączeniu z oceną własną, komisja konkursowa pod przewodnictwem dyrektora Jana Jarosza, wyłoniła laureatów.

Organizatorzy wyrazili nadzieję, że za dwa lata będzie kolejna edycja konkursu, i że do tej pory konkursowe murale pojawią się na przemyskich kamienicach, o ile miasto wyrazi na nie zgodę i znajdą się środki na realizację projektu.

sa