Młodzi i zdolni sposobem na ratunek przemyskich instytucji

19 maja 2015

Kondycja Przemyskiej Agencji Rozwoju Regionalnego jest zła, w jej naprawie ma pomóc współpracujący z nią od maja Damian Jamroz. Do aktywnej działalności ma również zostać przywrócona Biblioteka Publiczna, a to za sprawą nowego jej dyrektora Macieja Waltosia. Sylwetki nowych pracowników UM zaprezentował prezydent Robert Choma.

Dzisiejsza konferencja w UM związana była z trwającą reorganizacją w Urzędzie oraz podległych prezydentowi jednostkach. Podczas spotkania zaprezentowano dwie nowe osoby, Dyrektora Przemyskiej Biblioteki Publicznej Macieja Waltosia i współpracującego z Przemyską Agencją Rozwoju Regionalnego Damiana Jamroza.

Maciej Waltoś od 1 maja pełni funkcję dyrektora przemyskiej Biblioteki Publicznej. Prowadząc tą instytucję chce wzmacniać dotychczas realizowane zadania, w pełni wykorzystać modernizację, posiadany potencjał. Należy pamiętać, że biblioteka, to również promowanie czytelnictwa, dlatego musi się ona zmieniać i dostosowywać swoją ofertę do konkretnych użytkowników.

Jak podkreśla Waltoś wciąż jest wiele do zrobienia w kwestii promocji, w tym ma pomóc ulepszona strona internetowa biblioteki, współpraca ze szkołami. Wciąż będą realizowane spotkania i konkursy dla najmłodszych. Jeszcze w tym miesiącu odbędzie się konkurs matematyczny oraz Dzień Matki.

Aby pobudzić tą instytucję do życia, włodarz miasta chciałby aby za jej pośrednictwem nawiązać kontakt ze szkołami na Ukrainie i odwiedzać się wzajemnie. Pojawiają się również pomysły na zagospodarowanie bramy rycerskiej. Zdaniem Roberta Chomy nowemu dyrektorowi jako człowiekowi młodemu należy dać szansę na wykazać się.

W nie najlepszej, a wręcz złej kondycji finansowej jest Przemyska Agencja Rozwoju Regionalnego. W poprawieniu tej sytuacji ma pomóc 25 -letni absolwent Cambridge Damian Jamroz, który będzie współpracował z tą spółką. Przemyślanin będzie się zajmował obsługą inwestora, marketingiem. W swojej pracy tutaj chce przenieść i wykorzystać to czego nauczył się za granicami kraju. Pomimo tak młodego wieku uważa, że poradzi sobie, tym bardziej, że już niejednokrotnie zajmował się właśnie strategią i innowacją. Damian Jamroz twierdzi, że inwestorzy potrzebują kompleksowej oferty, muszą się dowiedzieć co może im zaoferować nasze miasto. Nie chce ograniczać się do żadnej konkretnej branży, ale będzie chciał aby trzonem była energetyka, farmaceutyka i technologia.

Podczas dzisiejszej konferencji zastępca prezydenta Janusz Hamryszczak zaapelował aby młodzi ludzie szczególnie ci po studiach związanych z innowacyjnością zgłaszali się do urzędu, przychodzili na rozmowy, bo być może to właśnie z nimi uda nawiązać się współpracę.

Anna Fortuna

fot. www.przemysl.pl