Mieszkanie Plus szansą czy zagrożeniem dla Przemyśla?

30 grudnia 2016

Przemyśl jest wśród 56 samorządów zainteresowanych rządowym programem „Mieszkanie Plus”.

„Mieszkanie plus” to drugi sztandarowy program PiS, który ma wesprzeć ludzi w pozyskaniu własnego lokum. Na gruntach Skarbu Państwa oraz na gruntach gminnych będą powstawać budynki, w których mieszkania będą do wynajęcia z możliwością wykupu. Przy opcji na wynajem czynsz będzie niższy, średnia jego kalkulacja jest na razie szeroko podawana, w granicach 10-20 zł/m2 i podwyższana o około 10-20 % jeżeli miałoby, to dotyczyć później nabycia prawa własności. Program kierowany jest do osób o średnich dochodach i ma przede wszystkim zaspokoić potrzeby mieszkalne głównie młodych rodzin, z dziećmi, których nie stać ani na zakup mieszkania ani na jego wynajem na rynku prywatny.

Jesteśmy w gronie tych 56 samorządów, które są na etapie podpisania listu intencyjnego. Tą pierwszą procedurę już przeszliśmy. Zgłosiliśmy grunt Skarbu Państwa, nie zamykamy się jednak na tę jedną lokalizację. W najbliższym czasie planuję spotkanie z Towarzystwem Budownictwa Społecznego i Przemyską Gospodarką Mieszkaniową. Musimy się zastanowić i ustalić wspólną strategię: co byśmy chcieli zrobić, określić lokalizację i klienta pod którego chcielibyśmy wejść w program „Mieszkanie Plus”. Osobiście uważam, że powinniśmy przystąpić do tego programu i skorzystać z jego możliwości – mówi Portalowi Przemyskiemu zastępca prezydenta miasta Przemyśla Janusz Hamryszczak – Chcielibyśmy dowartościować tych, którzy dbają o zasób, czyli płacą regularnie czynsze i utrzymują mieszkania w należytym stanie. Myślę, że tak wyselekcjonowana grupa byłaby zainteresowana wynajmem mieszkań, które byłyby w o wiele wyższym standardzie niż te obecnie znajdujące się w zasobie Gminy.

Jak zaznacza Janusz Hamryszczak, program „Mieszkanie Plus”, w przypadku mniejszych miejscowości może niesie pewne ryzyko, gdyż zrównuje koszty utrzymania mieszkania w miastach większych. Może to powodować większy odpływ młodych w tym kierunku. Jednak tych trendów ucieczki do większych miast nie jesteśmy wstanie zatrzymać. Lepiej jeśli już wyjeżdżają, to w obrębie kraju, niż zagranicę – dodaje zastępca prezydenta Przemyśla.

Procedurę związaną z programem można przejrzeć na stronach Banku Gospodarstwa Krajowego, który będzie głównym operatorem „Mieszkania Plus”.

Potrzeby mieszkaniowe Przemyśla są bardzo duże. Przystąpienie do programu rządowego przyczyniłoby się do spadku kolejki osób oczekujących na lokum. W ostatnich latach miasto przeznaczało pod nowe mieszkanie średnio 25 lokali rocznie. Przy czym nie były one nowe, a odzyskane z zasobów, remontowane. W roku 2016 takich mieszkań udało się oddać dwa razy więcej dzięki adaptacji na lokale komunalne budynków przy ul. Tarnawskiego.

Przygotowywana jest także nowelizacja ustaw o obrocie nieruchomościami, dotycząca ochrony lokatorów, gdzie odchodzi się od pojęcia lokali socjalnych. Dlatego też będziemy musieli w jakiś sposób dokonać wartościowania, co do możliwości dochodowych względem do przydziału lokali. Musimy także odejść od takiego myślenia, że dla pewnej grupy mieszkańców należy się tylko lokal socjalny, którym bardzo często jest dwuizbowe pomieszczenie bez węzłów sanitarnych. Jesteśmy w XXI wieku i bez względu na status społeczny mieszkańca, jest to dla niego uwłaczające. Powoduje też, że trudna sytuacja społeczna i materialna tych osób nie ulega poprawie, a dzieci wychowywane w takich warunkach nabywają pewnych nawyków i nie mają możliwości rozwojowych. Tym samym zataczane jest błędne koło – mówi Janusz Hamryszczak.

Anna Fortuna