Miasto Przemyśl zakupiło 15 nowoczesnych autobusów z Sanoka

16 listopada 2017

Gmina Miejska Przemyśl dokonała zakupu 15 nowoczesnych autobusów miejskich. Pojawią się one na przemyskich drogach w przyszłoroczne wakacje.

W dniu 15 listopada, prezydent Miasta Przemyśla podpisał umowę na zakup nowych autobusów miejskich. Umowa zobowiązuje Firmę AUTOSAN Sp. z o.o. do dostarczenia pojazdów do końca sierpnia przyszłego roku.

Miasto wzbogaci się o 13 nowych autobusów z silnikami wysokoprężnymi oraz o 2 nowe autobusy z silnikami zasilanymi gazem CNG. Poza autobusami zakupiono również wyposażenie do nich, a także do 25 pozostających już w taborze MZK Sp. z o.o. w Przemyśl. Wyposażenie dostarczy firma R&G PLUS.

Przemyśl z Sanokiem do tej pory łączyła rzeka San. Już niedługo te dwa miasta połączą również autobusy. Łączy nas też ogromna historia. Przemyśl to jedno z najstarszych miast w Polsce, a AUTOSAN to jedna z najstarszych firm motoryzacyjnych, o historii 185 lat. Parametry techniczne naszych autobusów umożliwiają płynną i bezawaryjną obsługę komunikacji pasażerskiej nawet w mieście tak wymagającym pod względem komunikacyjnym jak Przemyśl. Dla autobusów AUTOSAN teren górzysty jest naturalnym środowiskiem, ponieważ z takiego się wywodzą. Z pewnością w Przemyślu poradzą sobie doskonale. – powiedział prezes zarządu AUTOSAN Sp. z o.o. Michał Stachura.

Zakupione autobusy będą się cechowały niskim zużyciem paliwa, co jest wkładem w ochronę środowiska i czystsze powietrze w naszym mieście. Będą one posiadały niskie podłogi, co pozwoli na bezproblemowe wjechanie do nich pasażerów poruszających się na wózku inwalidzkim. Dla pasażera na wózku inwalidzkim przewidziano specjalne miejsce w autobusie. Nie zapomniano również o pasażerach niedowidzących oraz niewidomych, dla których w newralgicznych miejscach autobusu będą umieszczone specjalne piktogramy. Dużym udogodnieniem dla tych osób będzie wprowadzenie systemu informacji pasażerskiej w postaci zapowiedzi głosowych.

Nowe autobusy będą mogły pomieścić do 95 pasażerów. Będą wyposażone w klimatyzację co powinno poprawić komfort podróży w szczególności w okresie letnim i zimowym.

Wyposażenie autobusów pozwoli między innymi na poprawę bezpieczeństwa pasażerów, gdyż w każdym pojeździe będzie zamontowany między innymi system monitoringu wizyjnego. Pasażerowie przemieszczający się po naszym mieście nowymi autobusami będą mogli podładować swojego smartphone dzięki zainstalowanym 4 ładowarkom.

Poza dostawą autobusów w ramach kontraktu, w MZK Sp. z o.o. w Przemyślu, zostanie zorganizowana przez AUTOSAN Sp. z o.o. Autoryzowana Stacja Obsługi dla nowych autobusów.

Zakup autobusów miejskich klasy maxi realizowany jest w ramach zadania „Rozbudowa i integracja systemu komunikacji publicznej na terenie MOF Przemyśl”, dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej nr V „Infrastruktura komunikacyjna” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Celem projektu jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń uciążliwych dla środowiska i mieszkańców MOF Przemyśl poprzez poprawę dostępu do niskoemisyjnego transportu publicznego.

Całkowita wartość projektu: 28 926 245,39 PLN
Wartość dofinansowania: 19 772 481,04 PLN

Anna Fortuna

Zdjęcie główne: Wikimedia Commons