Miała być podróż życia, skończyło się pozbawieniem wolności

24 maja 2019

Środa (22 maja) okazała się wyjątkowo pechowa dla Afgańczyków, którzy chcieli dostać się na zachód Europy. 

Do pierwszego zatrzymania doszło w w Rzeszowie-Jasionce. Funkcjonariusze SG w ramach kontroli legalności pobytu na terenie lotniska wytypowali do legitymowania jednego z podróżnych, który kilkanaście minut wcześniej przyleciał z Aten. 21-letni mężczyzna przedstawił biometryczny bułgarski paszport, który od razu wzbudził podejrzenia. Szczegółowe badanie dokumentu potwierdziło fałszerstwo.  „Bułgar” przyznał, że w rzeczywistości jest Afgańczykiem, a paszport kupił w Grecji w pakiecie z fałszywymi prawo jazdami oraz biletem lotniczym do Polski za 4 tys. euro. Na postawie nielegalnych dokumentów chciał dotrzeć do Europy Zachodniej.

Mężczyzna usłyszał zarzuty i przyznał się do popełnieni przestępstwa. Dobrowolnie poddał się karze 1,5 roku pozbawienia wolności z zawieszeniem na 2 lata. Cudzoziemiec zostanie umieszczony na 3 miesiące w Strzeżonym Ośrodku w Lesznowoli.

Tego samego dnia późnym wieczorem dyżurny Komisariatu Policji w Strzyżowie zawiadomił Straż Graniczną o zgłoszeniu serbskiego kierowcy, który twierdził, że z naczepy jego tira słychać podejrzane odgłosy. Usłyszał je, gdy wjeżdżał na stację benzynową i natychmiast powiadomił policję. Niezwłocznie na miejsce parkingu przyjechał patrol Straży Granicznej z Rzeszowa – Jasionki, KAS oraz policja. Po otwarciu naczepy, w której transportowane były opony z Serbii, mundurowi znaleźli trzech 19 – letnich mężczyzn.

Nie posiadali dokumentów, ani pieniędzy. Przyznali, że pochodzą z Afganistanu i trzy dni wcześniej wyruszyli w podróż swojego życia – do Niemiec. Za wyprawę zapłacili będąc jeszcze w Serbii – każdy po 2 tys. euro. Chcieli zamieszkać w Niemczech. Cudzoziemcy przyznali się do nielegalnego przekroczenia granicy i dobrowolnie poddali karze 6 miesięcy pozbawienia wolności z zawieszeniem na 2 lata.

Dziś (24 maja) w ramach readmisji uproszczonej zostali przekazani z powrotem na Słowację. Jest to procedura, która pozwala na przekazanie cudzoziemców w ciągu 48 godzin do państwa, z którego nastąpiło nielegalne przekroczenie granicy. Polska ma podpisane umowy o readmisji z Niemcami, Czechami, Słowacją, Ukrainą, Białorusią, Grecją,  Słowenią 

Od początku roku to już 5 przypadek zatrzymania przez funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału SG imigrantów ukrytych w naczepie pojazdu ciężarowego jadącego z południa Europy tzw. szlakiem bałkańskim. Na Podkarpaciu zatrzymano 11 imigrantów przemieszczających się na tej trasie.

 

Info: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej w Przemyślu