Masz pomysł na Przemyśl? Zgłoś go do Prawa i Sprawiedliwości

25 maja 2017

Do końca czerwca można zgłaszać pomysły na rozwój Przemyśla i powiatu przemyskiego. Uzyskane propozycje oraz własne Prawo i Sprawiedliwość przedstawi wicepremierowi rozwoju.

Pierwsze „jaskółki” wskazują, że możemy spodziewać się w Przemyślu zmian na lepsze – tak twierdzi PiS. Pierwszą taką zmianą jest spadek bezrobocia.

To oczywiście nie jest taki spadek jakiego by pewnie sobie życzyli, ci którzy poszukują pracy, ale jednak jest. Według danych jest to pewna tendencja co nas bardzo cieszy. Według informacji, które mamy od kadry naukowej m.in. z uczelni warszawskich wynika, że za kilka lat w Polsce ma nie być problemu bezrobocia. To oczywiście nie znaczy, że w Przemyślu będzie to zauważalne od razu, bo nasze miasto ma wielkie problemy strukturalne i funkcjonalne, od momentu, gdy utraciło status województwa, pewne funkcje zostały stąd skutecznie wyprowadzone przez poprzednich rządzących. Dlatego też Przemyśl ma trudniejszą sytuację i pozytywne efekty działań rządy czy samorządu będą tutaj widoczne trochę później. Liczymy, że w końcu pojawi się u nas upragniony inwestor, który stworzy miejsca pracy tak istotne dla mieszkańców – podczas konferencji prasowej PiS mówiła przewodnicząca Rady Miejskiej w Przemyślu Lucyna Podhalicz.

W dniu 12 kwietnia w Przemyślu wiceminister Morawiecki ogłosił plan działań dla miast średnich w skali kraju, w nim jest ujęty także Przemyśl. W ramach tej rządowej strategii miasta – z wyłączeniem metropolii – będą mogły starać się m.in. o różnego rodzaju dotacje europejskie. Już niebawem do Przemyśla wraz ze swoimi pracownikami przyjedzie wiceminister rozwoju regionalnego Jerzy Kwieciński.

Wspólnie będziemy pracować nad możliwościami wsparcia Przemyśla w pewnych obszarach. Warunek jest jeden: jako samorząd musimy przedstawić inicjatywy, które miasto pchną w kierunku rozwoju. Mamy różne propozycje, ale zwracamy się też do wszystkich mieszkańców żeby na e -mail plandlaprzemysla@interia.pl do końca czerwca wysyłali swoje pomysły i inicjatywy, które spowodują rozwój miasta i powiatu przemyskiego. Wiemy jakie bogactwo w Przemyślu jest i jaki jest kapitał intelektualny – kilku przedstawicieli z Przemyśla jest w rządzie i w instytucjach centralnych. Przemyśl jest miastem mocnej inteligencji, mamy tu wspaniałe marki teraz musimy się połączyć dla rozwoju miasta.- przekonuje Lucyna Podhalicz.

Obecnie Miasto jest w trakcie realizacji pierwszego projektu Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (MOF), który został podpisany w obecności wicepremiera Morawieckiego, o wartości prawie 30 mln zł.

Są już złożone kolejne projekty: projekt kulturowy dotyczący Zamku Kazimierzowskiego, Czuwaju, zielonego rynku. Pracujemy także nad projektem inkubatora, jest opracowany plan rewitalizacji. Te projekty są już po pozytywnej ocenie formalnej. Realizujemy to wspólnie w ramach MOF -u, nie zamykamy się tutaj na inne miejscowości, zabiegamy również o to by zwiększyć tą dostępność komunikacyjną np. miasta poprzez rozwiązanie korków w gminie Żurawica. Monitujemy za tym aby dodać jedno lub dwa połączenia kolejowe z Ukrainą, jest taka wola zarówno kolei jak i ukraińskich samorządowców. Rozmawiamy także z koleją na doprowadzenie szerokiego toru do strefy inwestycyjnej. To są wszystkie te działania, które mają jednocześnie wpłynąć na rynek pracy, na to by młodzi ludzie pozostali tutaj.– mówi wiceprezydent miasta Przemyśla Janusz Hamryszczak.

Anna Fortuna