Marihuana, farmaceutyki i papierosy – to wynik działań funkcjonariuszy KAS na podkarpackich granicach

7 maja 2018

W poprzednim tygodniu funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zapobiegli wprowadzeniu do nielegalnego obrotu nie tylko wyrobów tytoniowych, ale także marihuany i farmaceutyków.

W dniu 23 kwietnia, na przejściu granicznym w Medyce podczas kontroli samochodu ciężarowego marki Scania, funkcjonariusze KAS wykryli, że 36- letni kierowca, wioząc z Ukrainy do Polski zadeklarowany towar w postaci puszek aluminiowych do napojów, próbował przemycić 1277 paczek papierosów m.in. w kabinie oraz przedniej ścianie naczepy. Mężczyzna złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze i wpłacił tytułem kary grzywny 23 tys. złotych.

Tego samego dnia, podczas kontroli podróżnych w ruchu pieszym, funkcjonariusze Oddziału Celnego w Medyce wykryli w bagażu osobistym obywatela Ukrainy niezgłoszone środki płatnicze tj. blisko 70 tys. PLN oraz 7 tys.  USD.

Także w tym dniu  na przejściu granicznym w Medyce, funkcjonariusze KAS udaremnili wprowadzenie do nielegalnego obrotu  ponad 6 tys. szt. środków farmaceutycznych niewiadomego pochodzenia. Towar o rynkowej wartości ponad 75 tys. złotych wykryty został w bagażu, podczas kontroli samochodu osobowego na polskich numerach rejestracyjnych.

Z kolei podczas kontroli pojazdów 26 kwietnia, na przejściu granicznym w Krościenku, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej podczas kontroli samochodu osobowego marki Volkswagen ujawnili w bagażu obywatelki Niemiec marihuanę w ilości 13,635 grama. Kobieta przewoziła towar w torebce.

W nocy 25/26 kwietnia, polsko-ukraińską granicę w Budomierzu przekraczał kierowca busa. Funkcjonariusze KAS kontorlując ten pojazd, w jego dachu znaleźli skrytkę, a w niej 1090 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Kierowca złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze, na poczet której wpłacił 18 tys. złotych.
W dniu 26 kwietnia, na przejściu granicznym w Budomierzu funkcjonariusze KAS wraz z pogranicznikami udaremnili przemyt 1550 paczek papierosów. Towar usiłował wwieźć do Polski obywatel Ukrainy, kierowca kontrolowanego autokaru turystycznego. Do wszczętego przeciwko sprawcy postępowania karnego skarbowego zabezpieczono na poczet kary kwotę 20 tys. zł.