„Mała książka – wielki człowiek”

16 stycznia 2020

Ideą rozpoczętego we wrześniu ubiegłego roku przez Instytut Książki ogólnopolskiego programu „Mała książka – wielki człowiek” jest zachęcanie rodziców do czytania dzieciom i obserwowania, jak wpływa ono na rozwój najmłodszych.

Realizuje go skutecznie również Przemyska Biblioteka Publiczna, a opowiedziała nam o tym Katarzyna Bednarz-Soja – kierownik Działu dla Dzieci i Młodzieży.

Dzieci, które zapisują się do biblioteki, otrzymują na zachętę wyprawkę w postaci dwóch książek. Pierwsza z nich zawiera utwory ze zbioru klasyki dziecięcej oraz współczesnych autorów. Druga – adresowana do rodziców – to poradnik, w którym znani psychologowie i krytycy literaccy piszą m.in. jak czytanie wpływa na rozwój dziecka, co mogą dać wspólne wyprawy do biblioteki i wieczory z książką.

Za każdą wypożyczoną i przeczytaną książkę, dziecko otrzymuje naklejkę, którą umieszcza na swojej karcie czytelnika. Jeśli zbierze ich dziesięć – zostaje uhonorowane dyplomem i odznaką oraz dodatkowo obdarowane przez bibliotekę książką. Program, o którym mowa, obejmował początkowo roczniki 2013-16, a od tego roku rozszerzono go o dzieci z lat 2014-17. Popularyzuje go nawet swoją piosenką Mietek Szcześniak.

Do tej pory wydaliśmy już 200 wyprawek – informuje Pani Katarzyna.- Ponad połowa przypadła w udziale nowo zapisanym młodym czytelnikom. Akcja przynosi dużo dobrego i popularyzuje czytanie. Dzieci przyprowadzają do nas swoich rodziców!… Dzieje się tak najczęściej w soboty, kiedy dorośli mają więcej wolnego czasu.
Zaczyna się od wyprawki, a potem te książeczki wiążą dziecko z biblioteką i pojawia się zainteresowanie innymi oferowanymi przez nas formami spędzania czasu. Jest tu przestronnie i kolorowo, są zabawki i gry planszowe. Gry są bardzo popularne wśród młodzieży, która ma nawet swoje stowarzyszenie i organizuje u nas rozgrywki.

Co jest pocieszające, wobec alarmistycznych doniesień o kryzysie czytelnictwa w naszym kraju, to zapewnienie Pani Katarzyny, że w dziale dziecięcym nie widać żadnego spadku zainteresowania książką.

sa

Zdjęcie wyróżniające – canva.com