Lubisz pomagać? Nie czekaj-zostań wolontariuszem Szlachetnej Paczki w Przemyślu!

21 lipca 2020

 

W Przemyślu, jak i innych miastach całej Polski, ruszył nabór wolontariuszy oraz liderów kolejnej edycji projektu Szlachetna Paczka – programu społecznego, który od lat wspiera najbardziej potrzebujące rodziny, osoby samotne, chore oraz seniorów.

W ubiegłym roku, dzięki pracy wolontariuszy wsparcie otrzymało ponad 14,5 tysiąca rodzin z całego kraju, a łączna wartość przekazanych paczek sięgnęła niemal 46 mln zł. W samym Przemyślu udało się pomóc 50-ciu rodzinom,  które otrzymały wsparcie w postaci żywności, odzieży, środków czystości, opału na zimę, sprzętu AGD a nawet nowego dachu.

Szlachetna Paczka to jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów społecznych w naszym kraju. Jednak wbrew pozorom,  nie zajmuje się tylko i wyłącznie robieniem paczek. Cała akcja opiera się na współpracy Darczyńców z Wolontariuszami, którzy szukają rodzin w potrzebie i niosą im konkretną pomoc.

Dlaczego warto zostać wolontariuszem?

Aby Paczka mogła nadal działać w naszym regionie, potrzebni są wolontariusze, bez których potrzebujące osoby nie dostaną szansy na lepszą przyszłość.

Jak mówi Iza Domszy, ubiegłoroczna Liderka Paczki i jednocześnie wieloletnia wolontariuszka, która w 2009 r. zapoczątkowała wraz z bratem tę ideę w naszym mieście:

Wolontariat niesie ze sobą wiele wyzwań, możliwości rozwoju i pomocy tym, którzy potrzebują wsparcia. Obecnie jesteśmy w szczególnej sytuacji ze względu na stan epidemiczny w Polsce oraz w sytuacji kryzysowej związanej z powodzią w okolicznych miejscowościach powiatu przemyskiego. Wiele osób pozostało bez pracy, straciło dorobek życia. Często są to osoby, które podejmują na co dzień walkę o swoje rodziny. W Paczce cieszy mnie to, że jako wolontariusz pomagam im stoczyć tę walkę. Wszyscy razem dążymy do zwycięstwa… 

Kiedy idziesz do obcej rodziny, widzisz jak żyje, jak niewiele posiada, jak jest jej ciężko, ale mimo tego – jest tak radosna, uśmiechnięta i liczy się dla niej każdy gest, rozmowa z tobą, to zaczynasz inaczej patrzeć na świat. Poza tym w Paczce poznajesz tylu wspaniałych ludzi, którzy na co dzień zajmują się tysiącami innych rzeczy, a potrafią znaleźć czas dla ciebie czy też rodzin, z którymi się spotykają. Dzięki Paczce w rejonie Przemyśla i okolic stworzyły się przyjaźnie na lata.

 

Wspólny czas, który przywraca wiarę w ludzi…

Początki Paczki w Przemyślu nie były łatwe, ponieważ w inicjatywę niesienia pomocy innym włączyło się zaledwie 4 wolontariuszy. Jednak z roku na rok coraz więcej osób kierowało swoje zainteresowanie ku Paczce-były to zarówno osoby prywatne, jak również większe i mniejsze firmy z Przemyśla i okolic, które do tej pory rokrocznie są Darczyńcami i zawsze można na nich polegać.

Obecnie, oprócz wolontariuszy poszukuje się także lidera całego zespołu, który będzie działał podczas dwudziestej już edycji projektu. Jak wspomina Iza,  wieloletnia liderka Paczki w Przemyślu:

Z każdym rokiem liderowania w Paczce nabierałam doświadczenia, zdobywałam nowe umiejętności organizacyjne, interpersonalne, przełamywałam swoją nieśmiałość. Dzięki byciu liderem nauczyłam się współdziałać z ludźmi, w pewnym sensie kierować nimi, wspierać w codziennych problemach. Paczka uwrażliwiła mnie jeszcze bardziej na ludzi. Wolontariuszem chyba będę już zawsze, natomiast chciałabym zachęcić do zgłoszeń na lidera w Przemyślu. Ktoś nowy dzięki paczce może się rozwinąć, wskazać nowe horyzonty działania…

Tak stojąc z boku i patrząc na lata wstecz w pamięci mam wspaniałe, piękne i wzruszające chwile, ale także czas pełen wyrzeczeń. Czas, który zaowocował taką wersją mnie, którą jestem teraz.

 

Jak dołączyć do Paczki?

Aby zostać wolontariuszem lub liderem Szlachetnej Paczki należy wejść na stronę www.superw.pl , wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy oraz skontaktować się z lokalnym koordynatorem projektu i odbyć szkolenie wdrożeniowe on-line. 

Nie czekaj, dołącz do Paczki  już dziś!

 

 

                                                                                                                            Katarzyna Prokopowicz