Kurdyjski Nowy Rok w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Przemyślu

1 kwietnia 2016

W Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Przemyślu zorganizowano obchody kurdyjskiego święta Newroz.

Obchody kurdyjskiego święta Newroz – Nowego Roku, zorganizowane w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Przemyślu rozpoczęto od przemowy, w której Kurdowie opowiedzieli o zwyczajach i symbolice tego święta. Do wspólnego świętowania, przy przygotowanym przez nich poczęstunku zaprosili pozostałych cudzoziemców przebywających w placówce. Na tę okazję zamówiono także tort w barwach flagi Kurdystanu.

W części artystycznej wieczoru, cudzoziemcy zaprezentowali tradycyjne pieśni i tańce nawiązujące tematyką do święta Newroz. Na szczególne brawa zasłużyli bracia, obywatele Turcji, którzy przy akompaniamencie tradycyjnego tureckiego instrumentu Baglama zaprezentowali repertuar złożony z pieśni kurdyjskich, tureckich i arabskich.

Dla Kurdów święto to ma symboliczne znaczenie i przedstawia niegasnącą nadzieję na wolność i utworzenie własnego niepodległego państwa. Przed wspólna biesiadą, Kurdowie przygotowali ozdoby, ubrali się odświętnie oraz zrobili na tą okazję specjalny „makijaż”- namalowali na policzkach i włosach barwy Kurdystanu.