Kupując upominki na Święta od lokalsów, robisz też prezent Przemyślowi

23 grudnia 2020

Przemyślanie i przemyskie firmy mogą pomóc zareklamować miasto, wysyłając rodzinom, znajomym i kontrahentom lokalne upominki. 

 

Wkrótce Wigilia i Sylwestra. Jedni obdarowują bliskich i znajomych z okazji świąt, inni na Nowy Rok. Czasami są to błahostki, bo liczy się tak naprawdę pamięć. Czasami wyszukane i niesztampowe upominki. Gdzie ich szukać? Możliwości jakie oferuje handel stacjonarny i internetowy jest cała masa. Można się nieźle nachodzić albo naklikać i… nic nie znaleźć. Staliśmy się bardziej wybredni i niełatwo zadowolić nasze oczekiwania. Chcemy zazwyczaj być oryginalni i wyjątkowi w swoich wyborach. Chcemy obdarowywanych miło zaskoczyć. 

Postanowiliśmy sprawdzić, co interesującego można kupić u przemyskich wytwórców, wysłać i jednocześnie zareklamować Przemyśl. Dzisiaj to bardzo ważne. Możemy wesprzeć „lokalsów”, którym pandemia zamknęła lub mocno ograniczyła przychody. Można także zapromować Przemyśl i pomóc magistratowi budować markę miasta. 

Na początek zajrzyjmy więc na Przemyski Jarmark Bożonarodzeniowy https://jarmark.przemysl.eu/ . Ta potrzebna w pandemii inicjatywa Miasta, to nowum w e-turystyce Przemyśla. Z kilkunastu wirtualnych stoisk, wybraliśmy te, które proponują prezenty z przemyskim akcentem. W zakładce Informacji Turystycznej znajdziecie produkty jednostkowe, niepowtarzalne rękodzieło, a także ciekawe publikacje. Są tu: bajka o Przemyślu, gra planszowa Twierdza Przemyśl, niedźwiadki pluszowe i figurki, kalendarze, albumy, książki, obrazy przemyskich artystów, a także reprodukcje, lampki, świece, dzwonki, fajki, kubki, termosy i wiele innych przemyskich gadżetów. 

Z kupionych pojedynczo, można skomponować własnym sumptem w świąteczne paczki, dodając okazjonalne bombki, mikołaje, świąteczne skrzaty z Pracowni Krawieckiej „Gracja” https://jarmark.przemysl.eu/pracownia-krawiecka-gracja/ oraz różne błyskotki – unikatowe ozdoby świąteczne: bombki choinkowe i magnesy z ozdobną wstążką z ARTE-FAKT Souvenirs https://jarmark.przemysl.eu/arte-fakt-souvenirs/ . Wszystko zależy już od własnej inwencji i kreatywności, dodając drobne wyroby lokalnych wytwórców, restauracji i kawiarni. Te przygotowały też gotowe zestawy upominkowe. Można je znaleźć w ich własnych sklepach internetowych lub zamówić telefonicznie lub mailowo. 

Największy wybór prezentów na każdą okazję, w tym świąteczne boxy, oferuje Kawiarnia Selfier. Jej upominkowa marka Le Kado rozumie, że wzajemne obdarowywania się prezentami, to coś więcej niż tradycja – to dowód na to, że myślimy o czyichś potrzebach, pasjach, przyjemnościach. LE KADO lubi piękno i dba o niespodzianki. Stąd w ekskluzywnych pudełkach, obok własnych cukierniczych specjałów i czekolad, regionalnych nalewek czy palonej we własnej palarni kawy, albo oryginalnych mieszanek herbat, znajdziecie np. portfele lub paski przemyskiej marki Kazar https://lekado.pl/zestaw-prezentowy-ivy lub kosmetyki przemyskiego Inglota https://lekado.pl/zestaw-prezentowy-pinky . Te prezenty łączą w sobie, to co najlepsze z Przemyśla – prawdziwe rzemiosło i ręczne wykonywane produkty z wyrobami światowych marek rodem z Przemyśla. Mogą zaskoczyć obdarowane osoby i zachęcić do odwiedzenia miasta. Jednocześnie pokazują miasto jako siedzibę solidnych światowych brendów, budując jego gospodarczą markę.  

Pandemia uświadomiła lokalnym restauratorom i wytwórcom, że siła ich biznesów zależy od turystyki i od tego, czy potrafią wspólnie działać na jej rzecz.  Dlatego połączyli siły i zapraszają razem do miasta. „Przemyśl to i wspieraj lokalsów” –  apelują i oferują w niezwykle gustownym wspólnym pudełku regionalne produkty, kojarzące się z Przemyślem. Znajdziemy tu porządną kawę od Miejsce Kawa i Zabawa https://www.facebook.com/miejscekawaizabawa , syrop lawendowy z restauracji BOSKO http://www.restauracjabosko.pl/ , paczkę zdrowych żelków od lokalnej firmy Mniam https://www.facebook.com/mniam.me oraz ręcznie wyrabiany piernik z Domowej Piekarni mieszczącej się w Rynku Przemyśla https://www.facebook.com/Domowa-Piekarnia-Spi%C5%BCarnia-Olgi-Hry%C5%84kiw-108836037419258 . Projekt etykiety sentymentalnie nawiązuje do niepowtarzalnej architektury zabytkowego Przemyśla i sprawia, że całość wygląda estetycznie i modnie! Taki niebanalny prezent możecie sprawić bliskiej osobie, niekoniecznie z Przemyśla. Możecie zlecić wysyłkę za pośrednictwem lokalnej firmy kurierskiej SMSkurier.pl. – To świetny pomysł na prezent!, reklamuje Łukasz Radymski, jeden z pomysłodawców akcji i projektant opakowania. Kupując boxa „Przemyśl to i wspieraj lokalsów” podtrzymujecie lokalne miejscówki, a jednocześnie reklamujecie Przemyśl – przez żołądek do serca. 

Wynikiem współpracy sąsiadów z przemyskiego rynku jest też inne pudełko  podarunkowe – od ręki dostępne są zestawy pn. Miejsce Kawa i Zabawa, które inspirowane kawiarnianym menu, zawierają znakomite ziarno kawy, odpowiedni syrop od Mount Caramel i domowej roboty piernik z Domowej Piekarni Olgi Hryńkiw. 

 

Sama Domowa Piekarnia od pierwszego wiosennego lockdownu, ma już sprawnie działający system krajowych i zagranicznych zamówień wysyłkowych domowego pieczywa, ciast, pierników czy racuchów oraz innych smakołyków pieczonych wg starych receptur. Teraz piekarnia przygotowała limitowaną serię Antycovidowych Wielokulturowych Zestawów Bożonarodzeniowych. Do torby z prezentami last minute wchodzą: piernik 100 % żytni w wersji de lux, choinka z piernika w eleganckim pudełku, kawa Miejsce Kawa i Zabawa, coś o niewielkiej pojemności, pewnej procentowości, dużej malinowej smakowitości i 100% lokalności, płyta z kolędami w wykonaniu  słynnej łemkowskiej pieśniarki Julii Doszny i znanego przemyskiego lutnisty Antoniego Pilcha – czytamy na fajsbukowym profilu piekarni. Kto nie zdąży załapać się na extra zestaw, może go sam skomponować i zlecić wysyłkę nawet za ocean, co się już zdarzało podczas tegorocznej Wielkanocy. 

Czym jeszcze możecie zaskoczyć obdarowywanych? Planując zakupy prezentowe pamiętajcie o fajkach z Przemyśla i słynnych walatówkach. Nazywają się tak od nazwiska członków rodziny Walatów, uczniów Wincentego Swobody – czeskiego mistrza fajkarstwa, który przysposobił ich do fachu i od których zaczęła się tradycja fajkarstwa w Przemyślu. W pracowni Fajek Mr Bróg znajdziecie fajki dla początkujących jak i doświadczonych fajczarzy. Co więcej, kupując wybraną fajkę możecie ją „spersonalizować” – podpisać imieniem i nazwiskiem obdarowywanego. https://brogshop.pl/. Możecie dołączyć akcesoria i tytoń.

I jeszcze coś dla łakomczuchów, którzy gustują w wysublimowanych i oryginalnych smakach. Te komponują właściciele gospodarstwa Ryś Podkarpacki, w którym uprawiany jest, jak przed laty, krzew derenia. Poszukują dawnych przepisów dereniowych, adaptują je i próbują tworzyć nowe wyroby. Tak powstały: piwo dereniowe, cymes dereniowy, dereń kiszony, nalewka z derenia, ocet z derenia, miód dereniowy, dereń kiszony i dżem dereniowy. To wyjątkowe, lokalne, charakterystyczne dla Przemyśla i Podkarpacia produkty, które można kupić w sklepie internetowym Podkarpackich Smaków na https://www.sklep.podkarpackiesmaki.pl/ . Tu znajdziecie jeszcze więcej lokalnych, ale już regionalnych pomysłów na świąteczne paczki. 

 

Kupując lokalne produkty, wspieracie lokalsów i promujecie Przemyśl. Kształtujecie świadomość turystów. Pandemia się skończy. Turystyka powróci. Jeśli zadbamy o to wszyscy. 

 

Wesołych świąt i udanych prezentów!

 

M. Sidor

 

 

zdj. mat. producentów