Krzyż upamiętniający zamordowanych mieszkańców Przemyśla i okolic powrócił do lasu na Lipowicy [galeria zdjęć]

29/11/2018
1007 Views

29 listopada 1943 roku, w lesie w dzielnicy Lipowica, Niemcy dokonali mordu na mieszkańcach Przemyśla, Żurawicy, Tarnawiec oraz innych okolicznych miejscowości.

Ciała 32 zamordowanych ekshumowano po wojnie i pochowano w zbiorowej mogile na Cmentarzu Zasańskim w Przemyślu. W lesie zaś postawiono krzyż, który z czasem uległ zniszczeniu. Na prośbę syna zabitego Podhalańczyka, Janusz Galiczyński rozpoczął starania o postawienie w tym samym miejscu nowego krzyża. Jego działania wsparli: Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków, Nadleśnictwo Krasiczyn, Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

W dniu wczorajszym odbyło się uroczyste poświęcenie krzyża, który wcześniej został tam dostarczony i usadowiony dzięki pomocy wojska.

– Wiedza o tragicznych wydarzeniach, które rozegrały się w tym miejscu, nie jest niestety powszechna. Krzyż, który został tu dzisiaj poświęcony, jest przede wszystkim znakiem naszego szacunku, ale pełniej możemy oddać hołd tutaj pomordowanym mówiąc o nich głośno oraz zachowując w naszych sercach wspomnienie o nich – powiedział prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun.

Prezydent podziękował głównemu inicjatorowi przedsięwzięcia.
– Szczególnie dziękuję Panu Januszowi Galiczyńskiemu, jakże niestrudzonemu opiekunowi wielu miejsc pamięci znajdujących się na terenie naszego miasta. – dodał W.Bakun.

Janusz Galiczyński znany jest w Przemyślu również z innych inicjatyw, m.in. wyremontował mogiłę bohaterów wojennych, odnowił miejsce pamięci przy ul. Lwowskiej.

– Myślę, że jest to człowiek, który ma jakąś misję do spełnienia w Przemyślu i spełnia ją. To jest przykład, że jedna osoba może pociągnąć za sobą wiele ludzi, a przede wszystkim potrafi przekonać też instytucje. W tej prostocie, zaangażowaniu tego człowieka jest wielka siła. Pan Janusz odkrywa, pokazuje nam miejsca dawno zapomniane aby je upamiętnić – powiedział ks. prot. płk Jerzy Mokrauz.

Do tej pory nie ma dokładnych danych ile osób zostało zamordowanych w trakcie wojny, w lesie na Lipowicy.
– Prawdopodobnie wystąpimy do IPN i do wojewody aby tutaj przeprowadzić prace i dokonać kolejnych ekshumacji – dodał dyrektor MNZP Jan Jarosz.

Poświęcenia krzyża dokonali ks. prot. płk Jerzy Mokrauz oraz ks. Stanisław Bartmiński – emerytowany proboszcz parafii Krasiczyn.

 

Inne wiadomości

Rozmawiali o Karpatach
Wiadomości
369 views
Wiadomości
369 views

Rozmawiali o Karpatach

adm - 18/02/2019

Przez dwa dni weekendu w krasiczyńskim zamku odbywała się konferencja zorganizowana przez Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego pod hasłem Europa Karpat.…

Internet nie wybacza. Burza po wpisie marszałka Ortyla.
Wiadomości
1638 views
Wiadomości
1638 views

Internet nie wybacza. Burza po wpisie marszałka Ortyla.

adm - 16/02/2019

Jednym z ulubionych tematów internautów w Polsce są  tzw. „wrzutki” zdjęć jedzenia w publicznych szpitalach. Na podobny pomysł wpadł Dariusz…

Niedopuszczalny stan czystości miejskich chodników
Wiadomości
953 views
Wiadomości
953 views

Niedopuszczalny stan czystości miejskich chodników

adm - 16/02/2019

Otrzymaliśmy sygnał wraz ze zdjęciami od czytelnika dotyczący czystości chodników w ścisłym centrum miasta. Zdjęcia zostały wykonane w ostatnią niedzielę.…