IX Dzień Wykładów i Warsztatów Otwartych w przemyskiej PWSW [galeria zdjęć]

29 listopada 2018

W Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej odbył się IX Dzień Wykładów i Warsztatów Otwartych.

Z myślą o uczniach szkół ponadgimnazjalnych, przemyska uczelnia przygotowała bogatą ofertę wykładów i warsztatów, konkursów oraz imprez towarzyszących.

Liczne zajęcia w uczelnianej auli oraz salach wykładowych i laboratoriach przeprowadzili pracownicy dydaktyczni PWSW oraz zaproszeni goście. Dużym zainteresowaniem cieszyły się m.in. wykłady z języka angielskiego oraz konkurs pt. „Pułapki tłumaczeniowe”, w którym bezkonkurencyjni okazali się uczniowie I LO w Przemyślu, zgarniając trzy najlepsze miejsca.

Kierunki Instytutu Nauk Technicznych przygotowały warsztaty nt. domowej automatyki i projektowania mikrokontrolerów oraz pokazy diagnostyki samochodowej.

O rozwój osobowości młodzieży zadbali autorzy wykładu motywacyjnego „Problemy zmieniaj w możliwości” oraz warsztatów „ Jak pobudzić kreatywność”; do tej kategorii zaliczyć można również warsztaty teatralne „Aktorski elementarz”, przygotowane przez Marcina Ehrlicha z teatru Ehrnov.

Naukę portretowania oraz warsztaty ,,3D” zaproponował gościom imprezy Instytut Sztuk Projektowych PWSW.

Swój wkład w wydarzenie wniosły również – Instytut Humanistyczny oraz Instytut Socjologii: pierwszy z nich przedstawił sylwetki polskich pisarzy i poetów w ,, Potyczkach o literackiego Nobla”, drugi zaś ,,Zagrożenia społeczne XXI wieku”.

Nauczyciele i uczniowie chętnie korzystali z przeprowadzonych przez Policję szkoleń „Cyber-zagrożenia w sieci”; ci pierwsi otrzymali certyfikaty podpisane przez Komendanta Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu.

Podczas warsztatów ,,Pierogowy zawrót głowy” można było wykazać się inwencją w tworzeniu wymyślnych smaków, by następnie poddać się ocenie podczas degustacji. Dla równowagi, kierunek Bezpieczeństwo i Produkcja Żywności promował zdrowy tryb życia wykładem „Żywność niskokaloryczna” oraz „ Dodatki do żywności i ich wpływ na zdrowie człowieka – czy wiem, co jem?”, by zwieńczyć to poradami dietetyka, połączonymi z analizą składu ciała za pomocą specjalistycznego urządzenia. Zainteresowani mogli również poznać żywność od strony laboratorium, uczestnicząc w tak właśnie zatytułowanych warsztatach. Dla tych, którzy ,,mają nosa”, wspomniany instytut przygotował konkurs ,,Sprawdź, czy rozpoznasz zapach”.

W przerwach między kolejnymi zajęciami, uczestnicy wydarzenia mogli posłuchać Chóru PWSW w lekkim repertuarze gospelowym, poprzebijać konkursowe baloniki z pytaniami na temat uczelni oraz odwiedzić stoiska wystawiennicze.

Wśród imprez towarzyszących znalazły się m.in. mini-pokazy ,,latte art” w wykonaniu Pawła Kanieckiego z ,,Miejsca Kawa i Zabawa”,  konkursy – logistyczny i chemiczny, quiz nt. Unii Europejskiej, a także pokaz ratownictwa medycznego i wyposażenia karetki, przygotowany przez grupę ratownicza PCK z Przemyśla.

Patronatem Honorowym objęli imprezę: Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki, Podkarpacki Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Przemyśla, Starosta Przemyski, Starosta Lubaczowski, Wójt Gminy Żurawica, Wójt Gminy Orły, Wójt Gminy Krzywcza oraz Wójt Gminy Medyka.

Partnerzy imprezy: Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie, Powiatowy Urząd  Pracy w Przemyślu, OHP w Przemyślu, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Fotokabina24.pl. w Przemyślu, ,,Miejsce Kawa i Zabawa” – Paweł Koniecki, ,,Villa Bolestraszyce” , ,,Dwór Wapowce”, ,, Szkoła Impro” – Monika Stalewska, Teatr ,,Ehrnov” – Marcin Ehrlich.

Sponsorami atrakcyjnych upominków byli: Firma Inglot Cosmetics, Bank Pekao S.A., Sieć sklepów „Piotruś Pan”, KFC Przemyśl, Pizzeria „DaGrasso” w Przemyślu, Fitnessclub ,,Lejdis”.

Tekst: Barbara Sykała, fot. Damian Kanikuła/PWSW, Agata Czereba/UM

no images were found