W Przemyślu odbyły się warsztaty „Korzystaj z legalnych źródeł kultury”

9 października 2014

Korzystasz ze źródeł kultury ? Sprawdź, które są legalne. Baza legalnych serwisów znajduje się na stronie www.legalnakultura.pl.

W Przemyślu odbyły się warsztaty dla nauczycieli i dyrektorów tutejszych szkół „Prawo autorskie w praktyce – legalne źródło kultury w szkole”. Spotkanie było częścią ogólnopolskiej społecznej akcji promującej korzystanie z legalnych źródeł kultury. Organizatorem tych warsztatów była Fundacja Legalna Kultura wraz z Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli.

Akcja Legalnej Kultury ma na celu uświadomienie odbiorców kultury w kwestii prawa autorskiego i ochrony własności intelektualnej oraz jak korzystać świadomie, legalnie z zasobów internetu. W tym celu Fundacja stworzyła również serwis legalnakultura.pl , który podaje legalne źródła z których można w pełni korzystać. Bazę podzieloną na kategorie : film, książka, muzea, fotografia, prasa, gry, crowdfunding. Na stronie tej można również zadać pytania nurtujące nas w tej kwestii oraz dowiedzieć się np.: na czym polega plagiat czy kiedy naruszamy czyjeś dobra korzystając z jego wizerunku. Temat jest bardzo aktualny, a nie do końca rozumiany.

Sposób w jaki korzystamy z kultury ma na nią ogromny wpływ. Za dostępność legalnych źródeł odpowiedzialni są nie tylko twórcy i producenci, ale też i sami użytkownicy. Wśród znanych osób, które popierają akcję są m.in.: Mateusz Damięcki, Anna Dereszowska, Danuta Steńka, Jolanta Kwaśniewska, Andrzej Wajda, Grażyna Torbicka. Ania Dąbrowska.

Warsztaty na Podkarpaciu odbędą się również w Krośnie, Rzeszowie i Tarnobrzegu.

Partnerami kampanii Legalna Kultura są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut sztuki Filmowej.

Anna Fortuna