Austriacy odznaczyli prezydenta Przemyśla

10 października 2014

Prezydent Robert Choma otrzymał najwyższe oznaczenie państwowe Republiki Austrii. To wyróżnienie dla włodarza Przemyśla nadano za opiekę nad cmentarzami wojennymi w naszym mieście.

W Urzędzie Miasta w Przemyślu odbyło się spotkanie podsumowujące działania naszego miasta dotyczące opieki nad cmentarzami i grobami wojennymi z okresu I wojny światowej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Austriackiego Czarnego Krzyża. Podczas spotkania Robert Choma zaprezentował działania związane z utrzymaniem cmentarzy wojennych w Przemyślu oraz korzystając z okazji podziękował za udział przedstawicieli w tegorocznych obchodach 100 – lecia wybuchu I wojny światowej.

Prezydent Choma za opiekę nad cmentarzami wojennymi otrzymał „Odznakę honorową Za Zasługi dla Republiki Austrii”. Za opiekę nad grobami Austriacki Krzyż oznaczył również”Wielką Odznaką Honorową” : Grażynę Stojak Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Barbarę Łapkę Naczelnik Wydziału Kultury, Iwonę Liweń pracownika Wydziału Kultury, Andrzeja Ziemniaka Prezesa PGK oraz Zbigniewa Storka Wiceprezesa PGK.

Po spotkaniu w urzędzie goście udali się na Cmentarz Zasański, gdzie złożyli kwiaty przy kwaterach żołnierzy poległych podczas I wojny światowej.

fot. R. Porada ( UM )