Kontrowersje wokół nowych autobusów MZK

10/10/2018
3588 Views

W ramach umowy z sanockim Autosanem Gmina Przemyśl zakupiła 15 nowych autobusów dla Miejskiego Zakładu Komunikacji. Dwa z nich ostatnio przyjechały do Przemyśla i rozpoczęły pracę w MZK. W nowych maszynach fotografowali się odchodzący prezydent Robert Choma, jak i kandydat na najwyższy urząd w mieście Janusz Hamryszczak.

Nie wszyscy jednak podzielają zachwyt nad nowymi maszynami. Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej Błażej Wilk, Paweł Zastrowski i Paweł Wittner skrytykowali zakup autobusów i stwierdzili, że należało kupować autobusy ekologiczne czyli napędzane czystym paliwem jakim jest gaz ziemny. Poinformowali, że z 15 nowych maszyn, aż 13 jest wyposażona w silniki wysokoprężne zasilane olejem napędowym. A to -zdaniem krytyków zakupu- jest rażącym rozejściem między deklarowanymi przez władze staraniami o ograniczenie smogu w mieście, a praktyką dnia codziennego.

Według Wilka, Wittnera i Zastrowskiego nie można mówić o ekologicznej postawie, równocześnie inwestując w napędzane ropą autobusy, które będą emitować najgorszy, rakotwórczy rodzaj spalin.

Dodatkowym aspektem sprawy jest to, że przemyskie MZK jako jedno z nielicznych w kraju posiada własne ujęcie gazu CNG, którym można napędzać autobusy. Oznacza to niższą cenę tego paliwa. Jak powiedział Paweł Wittner, zakupione auta, mimo że dzisiaj spełniają wysokie normy emisji spalin, za parę lat będą zwykłymi ,,kopciuchami”.

Nieoficjalnie wiadomo, że za decyzją o zakupie ,,diesli ” stały argumenty finansowe. Rzeczywiście, wg artykułów na portalach branżowych, eksploatacja autobusów na CNG jest nieco droższa od tych na ropę, jednak w sytuacji gdy MZK ma własne ujęcie gazu, koszt tego gazu może być znacznie niższy niż w innych miastach Polski. Zwróciliśmy się do dyrekcji MZK z pytaniem o średnie zużycie gazu CNG i oleju napędowego przez wykorzystywane w zakładzie autobusy. Jednak mimo tego, że poznaliśmy te parametry, odmówiono nam podania kosztu w jakim MZK pozyskuje jeden metr sześcienny gazu dla swoich pojazdów. Dyrekcja MZK zasłania się ….tajemnicą handlową.

Według koalicjantów sprawa zakupu autobusów jest błędem ekipy rządzącej i pokazuje, że walka ze smogiem to tylko frazesy nie mające przełożenia na realne działania. Wskazali na brak pomysłu władz miasta na wykorzystanie przemyskich złóż gazu do rozwiązania problemu smogu.

Inne wiadomości

Rozmawiali o Karpatach
Wiadomości
369 views
Wiadomości
369 views

Rozmawiali o Karpatach

adm - 18/02/2019

Przez dwa dni weekendu w krasiczyńskim zamku odbywała się konferencja zorganizowana przez Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego pod hasłem Europa Karpat.…

Internet nie wybacza. Burza po wpisie marszałka Ortyla.
Wiadomości
1638 views
Wiadomości
1638 views

Internet nie wybacza. Burza po wpisie marszałka Ortyla.

adm - 16/02/2019

Jednym z ulubionych tematów internautów w Polsce są  tzw. „wrzutki” zdjęć jedzenia w publicznych szpitalach. Na podobny pomysł wpadł Dariusz…

Niedopuszczalny stan czystości miejskich chodników
Wiadomości
953 views
Wiadomości
953 views

Niedopuszczalny stan czystości miejskich chodników

adm - 16/02/2019

Otrzymaliśmy sygnał wraz ze zdjęciami od czytelnika dotyczący czystości chodników w ścisłym centrum miasta. Zdjęcia zostały wykonane w ostatnią niedzielę.…