Konsultacje z mieszkańcami Przemyśla w sprawie pomnika Polskich Termopil. Ale zdjęć nie pokazano
Ruszyły konsultacje w sprawie wzniesienia pomnika Polskich Termopil w Przemyślu. Dziwny jednak jest fakt, że nie przedstawiono żadnych graficznych wizualizacji proponowanych rozwiązań
Jakiś czas temu Stowarzyszenie Polskich Termopil zwróciło się do prezydium Rady Miejskiej z wnioskiem o postawienie pomnika upamiętniającego tych, którzy oddali swoje życie w walkach z bolszewikami w 1920 roku, bohaterów m.in. Zadwórza, Dytiatyna i Horpina. Radni zgodzili się z zasadnością tej propozycji. Teraz przyszedł czas na drugi etap tej procedury, jakim są konsultacje społeczne. Na ich podstawie RM otrzyma raport i podejmie decyzję o wzniesieniu lub nie pomnika. Jeśli zostanie wyrażona zgoda, ogłoszony zostanie konkurs na projekt pomnika. Głosować można do 15 stycznia.
Chcemy konsultacje prowadzić trzema drogami. Pierwsza to głosowanie internetowe na stronie Urzędu Miejskiego, gdzie można oddać głos na jeden z czterech wariantów : pierwszy -pomnik tak jak chcą wnioskodawcy w miejscu przez nich wskazanym, tj. Na zbiegu ulicy Zadwórzańskiej i Alei Wolności, drugi – wzniesienie pomnika, ale w innej lokalizacji, trzeci wariant – propozycja przemyskiej Rady Seniorów, która zaproponowała zamiast pomnika tablicę przy pomniku Orląt Przemyskich, czwarta propozycja – nie robimy nic uznając, że nadanie nazwy ulicy Zadwórzańskiej jest wystarczającym upamiętnieniem – mówi zastępca prezydenta miasta Przemyśla Grzegorz Hayder – Inicjatorzy podnoszą, że są wstanie sfinansować budowę tego upamiętnienia samodzielnie, bez środków z budżetu miejskiego.
Wyniki ankiety nie będą wiążące. Ma ona jedynie pokazać opinie mieszkańców. Nie za bardzo jednak wiadomo za czym przemyślanie mogliby głosować. Propozycje przedstawione są tylko w postaci opisów. Nie ma udostępnionych żadnych wizualizacji, które przedstawiałyby koncepcje pomysłodawców. Na stronie projektu, jest za to informacja, iż inicjator pomnika, pomimo że posiada takowe grafiki, nie wyraził zgody na ich publikację w badaniu. Naszym zdaniem jest to sytuacja niezrozumiała i lekko śmieszna.
Udział w konsultacjach można wziąć także dzieląc się opiniami poprzez maila pomnik@um.przemysl.pl lub pisemnie wysyłając je na adres urzędu.
Po raz pierwszy w konsultacjach mogą wziąć udział także 16 – latkowie. Co ma też pokazać czy młodzież jest zainteresowana tym co się w mieście dzieje.
Głosowanie potrwa do 15 stycznia, http://przemysl.pl/45416/konsultacje-w-sprawie-wzniesienia-pomnika-polskich-termopil-w-przemyslu.html .
Piotr Gdula