W forcie Borek w Siedliskach odsłonięto tablicę poświęconą walczącym tam Węgrom

17 grudnia 2016

Władze węgierskich miast ufundowały tablicę upamiętniającą 5 Pułk Piechoty Honwedów, który walczył w obronie Twierdzy Przemyśl. Tablicę odsłonięto na Forcie V „Borek” w Siedliskach.

Tablica pamiątkowa to symbol hołdu złożonego przez miasta Hódmezővásárhely i Szeged węgierskim żołnierzom V-tego Pułku Piechoty Honwedów za wykazaną przez nich bohaterską postawę w walkach pierwszej wojny światowej na należącym do systemu obronnych obiektów twierdzy w Przemyślu forcie Borek- na terenie wsi Medyka .

dsc_0374

Rząd Węgier powołał specjalną komisję, która koordynuje wszelkie upamiętnienia związane z ogłoszonym w latach 2014 – 2020 okresem szczególnie ważnym dla pamięci narodowej z okazji setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej.

Żołnierze miasta Hódmezővásárhely jako jedni z pierwszych w ramach Szegedzkiego V5 Pułku Piechoty Honwedów wysłani zostali na front serbskiego placu walk. Bitwy, które wybuchły na rosyjskim froncie wymagały dokonania zmian w ramach zgrupowań sił zbrojnych, dlatego też w krótkim okresie czasu pułk skierowany został na front wschodni. Piąty Pułk Piechoty dostał między innymi za zadanie obronę twierdzy miasta Przemyśl.

Od 16 września 1914 roku do 22 marca 1915 roku żołnierze 5 Pułku Piechoty przez 160 dni walczyli pod Przemyślem. Zwerbowanym z Hódmezővásárhely, Szeged i okolic honwedom w okresie między 15 i 18 grudnia 1914 roku na terenach między Cisową i Birczą udało się dokonać przebicia. Osiągnięte 16 grudnia 1914 roku na wzgórzu Paportenka zwycięstwo, stało się dla pułku Dniem Pamięci.

fot. Urząd Miasta Przemyśla (www.przemysl.pl)