Kierowca autokaru przewoził pijawki

12 kwietnia 2016

Blisko 600 żywych pijawek lekarskich zatrzymali funkcjonariusze Służby Celnej na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej. Podlegające ochronie zwierzęta próbował przewieźć bez specjalnych zezwoleń kierowca autokaru.

Wieczorem 9 kwietnia do kontroli celnej na przejściu granicznym w Korczowej, skierowany został autokar relacji Lwów- Praga. Podczas rewizji pojazdu funkcjonariusze Służby Celnej wykryli 590 żywych pijawek lekarskich. Zwierzęta stosowane do zabiegów paramedycznych „podróżowały” w lodówce, która znajdowała się wewnątrz autokaru. Pijawki schowane były w worku owiniętym czarną folią. W worku znajdowały się także nasączone wodą gąbki, dzięki którym pijawki miały przetrwać podróż przez granicę.

42- letni kierowca autokaru przyznał się przemytu chronionych zwierząt. Mężczyzna nie zgłosił pijawek do kontroli. Nie posiadał także zezwolenia Ministra Środowiska na ich przewóz przez granicę.

Służba Celna prowadzi dalsze postępowanie w tej sprawie. Zwierzęta zostały już przetransportowane do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu, a sprawca przemytu poniesie odpowiedzialność związku z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody.