Kamera termowizyjna i nowy samochód ratownictwa wodnego trafiły do przemyskiej Straży Pożarnej

20 listopada 2014

Straż Pożarna w Przemyślu otrzymała nowy samochód ratownictwa wodnego oraz kamerę termowizyjną. Oficjalnego przekazania kamery dokonał prezydent Robert Choma wraz ze swoim zastępcą Grzegorzem Hayderem.

Komenda Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu otrzymała nowy samochód ratownictwa wodnego oraz kamerę termowizyjną. Kamera o wartości niecałych 30 tys. zł została zakupiona przez Urząd Miasta w Przemyślu. Urządzenie tworzy obraz, który można zobaczyć dzięki zarejestrowanym promieniowaniom podczerwonym, które emitują obserwowane obiekty. Duża czułość i rozdzielczość detektorów pozwala uzyskać obrazy wraz z ich detalami. Zastosowanie takiej kamery sprawdza się np. podczas pożaru, gdy dym ogranicza widoczność i ciężko zorientować się, gdzie dokładnie są osoby potrzebujące pomocy.

Nowy samochód ratownictwa wodnego trafił do Przemyśla dzięki Podkarpackiemu Komendantowi Wojewódzkiemu w Rzeszowie. Samochód o wartości ponad miliona złotych został zakupiony z projektu współfinansowanego ze środków unijnych, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 oraz z budżetu państwa. Pojazd posiada m.in.: kompletne wyposażenie dla 8 nurków, łączność podwodną przewodową i bezprzewodową, zestaw sprzętu do inspekcji podwodnych, balony wypornościowe, skafandry, zestaw ratowniczy PSP R2, deskę lodową, nosze pływające umożliwiające podpięcie do śmigłowca. Samochód tego rodzaju, który trafił do Przemyśla, jest jedynym na Podkarpaciu i jednym z niewielu w Polsce.

fot. mł. ogn. Arkadiusz Brodzicki