Już po raz szósty ulicami Przemyśla przejdzie Orszak Trzech Króli w asyście aniołów

3 stycznia 2018

Ulicami Przemyśla przejdzie Orszak Trzech Króli w asyście aniołów.

W sobotę, 6 stycznia Orszak Trzech Króli w asyście aniołów wyruszy ulicami naszego miasta już po raz szósty. Organizatorzy tego radosnego przedsięwzięcia zachęcają przemyślan oraz mieszkańców okolicznych miejscowości do wzięcia udziału we wspólnym kolędowaniu. Mile widziane będą anielskie przebrania i rekwizyty, a także stroje pasterzy i króli. Każdy uczestnik wydarzenia otrzyma koronę oraz śpiewnik z 14 polskimi kolędami wraz z ich rysem historycznym autorstwa p. Jacka Kowalskiego, wykładowcy historii sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy naszych rodzimych artystów: tancerzy i muzyków z Zespołu Pieśni i Tańca Przemyśl, którzy wcielą się w rolę Świętej Rodziny, Chór „Pokolenie”, który nada Orszakowi odpowiednią oprawę i młodzież z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. A. Malawskiego w Przemyślu, która będzie razem z nami kolędować. Ta wspólnota ma stanowić, o tym że tą naszą obrzędowość, tradycje podtrzymujemy i chcemy wspólnie razem oddać cześć Dzieciątku. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. – mówi Renata Nowakowska dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK.

Ten szczególny dzień Trzech Króli jest związany z misyjnym dniem, kiedy patrzymy w stronę wszystkich misjonarzy i misjonarek. Symbolicznie chcemy ukazać te różne państwa, szczególnie afrykańskie przez wniesienie do katedry flag poszczególnych państw afrykańskich i Ameryki Południowej. Będzie to znak, że do Jezusa przychodzą wszyscy w tym szczególnym dniu. Wspólne biesiadowanie kolędowe, to też taka zachęta abyśmy wyszli z naszych domów w tym dniu. – mówi ks. Andrzej Bienia dyrektor „Radia Fara”.

To co będzie się działo w katedrze będzie słyszane także na trasie przejścia orszaku za sprawą rozwieszonych tam głośników. Dzięki Caritas Archidiecezji Przemyskiej przy szopce w Rynku na biesiadników czekać będzie ciepły posiłek.

Organizatorami tegorocznego wydarzenia są: Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek”, Caritas Archidiecezji Przemyskiej oraz Radio Fara.
Impreza odbędzie się pod honorowym patronatem Arcybiskupa Adama Szala Metropolity Przemyskiego oraz Prezydenta Miasta Przemyśla – Roberta Chomy.

Program:
godz. 11.00 – powitanie Orszaku – Archikatedra Przemyska
godz. 11.30 – Msza Święta
godz. 12.30 – przejście Orszaku ulicami: Katedralną, Fredry, Franciszkańską, Kazimierza Wielkiego do przemyskiego Rynku
godz. 13.15 – pokłon Trzech Króli – Szopka Bożonarodzeniowa w Rynku
godz. 13.30 – świąteczne biesiadowanie przy śpiewie kolęd