Wystawa plakatu Leszka Żebrowskiego.

10 października 2019

Leszek Żebrowski to jeden z najbardziej znanych żyjących polskich plakacistów. Choć artysta tworzy grafikę, malarstwo i patronuje akcjom artystycznym, to właśnie plakat dał mu sławę.

Stworzył ich około 500. Cechą charakterystyczną jest mocny kolor, ,,tworzywem” zaś głowy i oczy, przetwarzane przez artystę na różne sposoby. Dzięki temu powstają plakaty, których nie można nie zauważyć -postaci Żebrowskiego hipnotyzują wzrokiem i wpatrują się w widza.

Oprócz prac kolorowych, Żebrowski jest znakomity też w pracach monochromatycznych, w których posługuje się własną, autorską techniką.

Równolegle z wystawą prac Żebrowskiego będzie można od jutra w tym samym miejscu oglądać kolekcję plakatu muzealnego. To inna wystawa, ale równie znakomita. Przemyskie muzeum gromadziło plakaty muzealne przez kilka dziesięcioleci, a teraz zostaną one pokazane szerszej publiczności. Komisarz wystawy plakatu muzealnego Iwona Bobko przygotowała kolekcję ponad 80 prac najlepszych twórców Polskiej Szkoły Plakatu: Waldemara Świerzego, Henryka Tomaszewskiego, Huberta Hilschera, Jana Młodożeńca i wielu innych.

Wernisaż odbędzie się jutro (piątek, 11 października) w  Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej o godzinie 17.30. Profesor Leszek Żebrowski będzie jego gościem.