Już jest nowy numer Przemyskiego Przeglądu Kulturalnego

11 stycznia 2017

Ukazał się nowy, podwójny numer „Przemyskiego Przeglądu Kulturalnego” z 2016 roku. W roku ubiegłym czasopismo obchodziło 10-lecie istnienia.

Tradycyjnie czasopiśmie znalazły się artykuły dotyczące zarówno Przemyśla jak i zagadnienia ponadregionalne. Wydawca uwadze poleca zwłaszcza dwie obszerne rozmowy ze znakomitymi pisarzami: Ingą Iwasiów i Ziemowitem Szczerkiem, którzy gościli na spotkaniach autorskich w Przemyskiej Bibliotece Publicznej. Miłośników powieści kryminalnych, a zwłaszcza tzw. kryminałów retro, z pewnością zainteresuje relacja ze spotkania z jednym z czołowych przedstawicieli tego gatunku w Polsce – Markiem Krajewskim.

W dziale „Książki” przeczytają Państwo recenzje „Tatuażu z tryzubem” Ziemowita Szczerka, „Pięćdziesiątki” Ingi Iwasiów oraz „Uległości” Michela Houellebecqa.

Oprócz tematów literackich w „PPK”, jak zawsze, gości historia. Na jej pasjonatów czekają artykuły o dziejach protestantów w Przemyślu przed I wojną światową, o jednym z pierwszych przemyskich aptekarzy, Stanisławie Sulikowskim oraz o Gézie Gyónim, węgierskim poecie walczącym w Twierdzy Przemyśl. W dziale „Europa Środkowo-Wschodnia i Południowa” tym razem znalazła się hiszpańska kraina słońca, Andaluzja, oraz Gibraltar, gdzie wznosi się gigantyczna skała, której – jak pisze nasz autor – każdy okręt wpływający na Morze Śródziemne musi się pokłonić.

W nowym numerze „PPK” nie mogło zabraknąć też muzyki i powrotu do tematu nagranej w 2015 roku płyty z utworem „Missa solemnis h-moll” Ignaza Rittera von Seyfrieda, która otrzymała prestiżową francuską nagrodę fonograficzną – Złotego Orfeusza 2016. W jej nagraniu udział wziął przemyski Archidiecezjalny Chór „Magnificat”. Jest też coś dla fanów cięższego brzmienia: recenzję najnowszej produkcji Metalliki.

Ponadto w piśmie znalazła się kronika ważniejszych wydarzeń kulturalnych minionego roku w regionie, informacja o nowym projekcie PBP pn. „Przemyska Biblioteka Cyfrowa” oraz felieton o książkach, których nie warto czytać po raz drugi.

Już wkrótce nowy numer „PPK” będzie dostępny w księgarniach Bosz i Libera w Przemyślu oraz nieodpłatnie na stronie internetowej: http://redakcja.pbp.webd.pl/, gdzie znajdują się też numery archiwalne. Tymczasem mogą go Państwo nabyć w Punkcie Sprzedaży Wydawnictw Regionalnych w Przemyskiej Bibliotece Publicznej (budynek A, I piętro). Czasopismo jest dostępne również w wielu bibliotekach publicznych i akademickich w całej Polsce. Zapraszamy do lektury!