Jedenaście lat temu zabili właścicieli kantorów w Ostrowie i Przeworsku. Grozi im dożywocie

6 lipca 2017

Wojciech W. i Tadeusz G. oskarżeni o zabójstwa właścicieli kantorów staną przed sądem. Do zdarzenia doszło 11 lat temu w Ostrowie i Przeworsku. Akt oskarżenia dotyczy łącznie 14 osób.

Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie skierował do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia przeciwko 14 osobom. Wśród nich są oskarżeni o zabójstwa sprzed 11 lat właścicieli kantorów w Ostrowie i Przeworsku.

Wojciech W., i Tadeusz. G. zostali oskarżeni o dokonanie zabójstw przy użyciu broni palnej i rozbojów na szkodę właścicieli kantorów wymiany walut i innych osób. Do zbrodni doszło w latach 2006 – 2007 na terenie województw małopolskiego i podkarpackiego.

W dniu 16 listopada 2006 r. w Ostrowie oskarżeni zabili właściciela kantoru wymiany walut i jego pracownika oraz usiłowali zabić drugiego pracownika. W dniu 1 grudnia 2006 r. w Przeworsku zabili właściciela kantoru i jego konkubinę. W dniu 29 stycznia 2007 r. zabili właściciela kantoru w Tarnowie. Czwarte zdarzenie miało miejsce w Dębicy, 12 stycznia 2007 r. i dotyczyło usiłowania zabójstwa właściciela kantoru. O popełnienie tego przestępstwa oskarżony został również Adam M.

Za zbrodnie zabójstwa oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, kara 25 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności.
Jak podaje Prokuratura Krajowa sprawcy tych zbrodni działali w niezwykle bezwzględny sposób. Nie kierowali do swoich ofiar żądań o wydanie pieniędzy, nie grozili im, ani nie podejmowali z nimi żadnych rozmów i pertraktacji. Najpierw strzelali, a dopiero następnie sprawdzali czy i ile posiadają przy sobie pieniędzy pokrzywdzeni.

Na ławie oskarżonych zasiądzie łącznie 14 osób oskarżonych o popełnienie łącznie 37 innych przestępstw przeciwko mieniu. Zarzucono im rozboje, kradzieże z włamaniem, kradzieże zwykłe oraz zabór w celu krótkotrwałego użycia pojazdów mechanicznych. Pięć z tych czynów dotyczyło rozbojów na szkodę właścicieli kantorów wymiany walut.
Do popełnienia tych przestępstw doszło w latach 2002 – 2016 na terenie województw: świętokrzyskiego, małopolskiego, podkarpackiego, wielkopolskiego i mazowieckiego oraz na terenie Niemiec.

Łączna wartość mienia objętego zarzutami dokonania poszczególnych przestępstw wyniosła 2 miliony 620 tysięcy złotych.

Anna Fortuna