Jak w Przemyślu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Erasmusa

09/11/2017
1071 Views

Egipcjanin w Przemyślu, Amerykanin w Rzeszowie? 30 lecie programu Erasmus+ „Od Morza Kaspijskiego po Atlantyk w PWSW”


Wyjeżdżają do Portugalii, Estonii, Chorwacji, Węgier i wielu innych krajów. Spędzają semestr za granicą, ucząc się lub pracując w zaprzyjaźnionych instytucjach. W Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu wymiana międzynarodowa Erasmus + działa od 7 lat. Od tego czasu ponad setka studentów wyjechała z uczelni za granicę do kilkunastu krajów Unii Europejskiej i krajów partnerskich takich jak Turcja i Macedonia.

Od 7 lat uczelnia gości też studentów z zagranicy. Odwiedzają ją studenci z Turcji, Gruzji, Portugalii i Hiszpanii oraz Węgier, a także Azerbejdżanu i Egiptu, studiujący na uczelniach uczestniczących w programie. Uczą nas swojej kultury, a my ich naszego języka.

7 listopada, na 30 lecie programu Erasmus+ uczelnia zorganizowała Międzynarodowy Dzień Erasmusa przy udziale i wsparciu prorektora ds. rozwoju i współpracy dr. Sławomira Soleckiego. Studenci i uczniowie przemyskich szkół usłyszeli historie studentów z różnych krajów. Turcy, Elif Bilen i Ozgur Direk przedstawili historię i kulturę swojego kraju. Agnieszka Gurba i Zoriana Kindrat opowiedziały o czasie spędzonym na uniwersytecie Egerze, o podróżach poza Węgry w wolnym czasie a także o studiowaniu na Węgrzech wraz z Zsoltem Biczo, który z uczelni węgierskiej przyjechał studiować w ramach programu Erasmus+ do PWSW. Agnieszka Bieniek-Wydrzyńska opowiedziała o życiu w Macedonii i studiowaniu na uniwersytecie w Stipie i wysokim poziomie nauczania na macedońskiej uczelni, a także o tym, jak trudno w Macedonii o … warzywa! Studentki stosunków międzynarodowych, Nataliia Yurchyk, Diana Babunych i Yuliia Kubrak przeniosły gości do gorącej Portugalii, wspominając liczne wyprawy organizowane przez partnerską dla przemyskiej uczelni w Bradze i życzliwości Portugalczyków, którzy bardzo chętnie pomagają turystom i studentom. Oleksandr Shulhin, student mechatroniki, przeniósł nas do tureckiego Corum, w którym nie tylko studiował, ale i uczestniczył w życiu studenckim, ucząc się tureckich tańców i reprezentując uczelnię w licznych projektach wolontariatu organizowanych na terenie Turcji. Zaproszeni goście poznali również historię Mahmouda Nasefa z Egiptu, którego wiosna arabska zmusiła do wyjazdu z rodziną do Turcji, gdzie dziś studiuje stosunki międzynarodowe, z powodzeniem ucząc się języków obcych. Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska, nazwa, którą nauczył się wymawiać z perfekcyjną starannością, nie stanowi dla niego wyzwania! Młody Egipcjanin był ciekaw, czy zebrani goście znają współczesne postacie kultury i polityki z Egiptu (prof. Jerzy Jarzębski, wykładowca kierunku filologia polska ratował honor zebranych, wymieniając zapomnianą gwiazdę kina Omara Sharifa), chętnie dzieląc się swoją trudną historią uchodźcy, z sukcesem funkcjonującym dziś na tureckiej uczelni i korzystającym z programów wymiany międzynarodowej wraz ze swoim przyjacielem, Azerem Karimem Karimli, który opowiedział zebranym historię Azerbejdżanu, zbliżoną w swej tragiczności do historii Polski – również podlegającej zaborom z ogromną diasporą żyjącą poza granicami kraju.

Carlos Rodil z Corunii ucieszył zgromadzonych wyznaniem, że jest w Przemyślu szczęśliwy i bardzo docenia życie w polskim mieście, o którym wyjeżdżając na stypendium Erasmusa, jak sam przyznał, wiedział niewiele. Dziś, po miesiącu w PWSW twierdzi, że jest to jedno z najważniejszych doświadczeń w jego życiu a przyjaźnie, które tu zawarł z pewnością przetrwają. Hiszpan opowiedział o górskim rejonie, z którego pochodzi, o zamiłowaniu do podróży i Polski.

Prawdziwą gwiazdą był również Joseph Hulsey, absolwent amerykańskiej uczelni z Arkansas, który w Przemyślu spędził rok, również w ramach wymiany międzynarodowej, a dziś mieszka wraz z polską żoną i synkiem w… Rzeszowie! Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu ukształtowała moje obecne życie, twierdził zaproszony gość, rozbawiając widownię do łez opowieściami o różnicach kulturowych, które napotkał, mieszkając i studiując w Polsce. Od Amerykanina dowiedzieliśmy się, że dla Amerykanina urodzonego w południowym stanie, Polacy wyglądają bardzo poważnie, rzadko się uśmiechając. Podkreślał przy tym, iż przyjaźnie ze studentami PWSW, które zawarł jako student tej uczelni, trwają do dziś i że choć podobnie jak Carlos Rodil, nie wiedział za wiele o uczelni w Przemyślu, nie żałuje podjętej niegdyś decyzji.

Program podsumowało wystąpienie Dr Małgorzaty Kuźbidy i dr. Grzegorza Kasprzyka, którzy opowiedzieli o własnej wymianie akademickiej z uczelniami partnerskimi PWSW za granicą.

Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu współpracuje w ramach wymiany z kilkudziesięcioma uczelniami w Europie i Stanach Zjednoczonych, a liczba wyjeżdżających z uczelni i przyjeżdżającej do niej studentów zwiększa się z każdym rokiem, sprawiając, że środowisko akademickie PWSW należy do jednego z najbardziej umiędzynarodowionych wśród uczelni zawodowych w Polsce.

Tekst Agata Obratańska Koordynator Erasmus+ PWSW w Przemyślu
fot. Wasyl Koziar


Inne wiadomości

Wytropi nie tylko papierosy, ale i walutę – pierwszy taki pies na podkarpackiej granicy
Przemyśl - okolice
623 views
Przemyśl - okolice
623 views

Wytropi nie tylko papierosy, ale i walutę – pierwszy taki pies na podkarpackiej granicy

af - 14/08/2018

Od trzech miesięcy z funkcjonariuszami Służby Celno- Skarbowej na podkarpackim odcinku polsko- ukraińskiej granicy pracuje Nuta. Dualna labradorka ma nosa…

Studiuj w Sanoku! Przed Tobą wiele możliwości!
Promowane
499 views
Promowane
499 views

Studiuj w Sanoku! Przed Tobą wiele możliwości!

pg - 13/08/2018

Jeśli zastanawiasz się, jakie studia wybrać, a nie chcesz z różnych względów wyjeżdżać daleko od domu, sanocka PWSZ ma dla…

Przewoził przez granicę nabój do karabinu. Twierdził, że to talizman
Przemyśl
443 views
Przemyśl
443 views

Przewoził przez granicę nabój do karabinu. Twierdził, że to talizman

af - 13/08/2018

Obywatel Ukrainy próbował przewieźć przez granicę nabój do karabinu twierdząc, że to talizman. Z kolei w okolicach Wetliny, strażnicy graniczni…