Innowacyjny program przeciw wypadaniu włosów w leczeniu onkologicznym wprowadza Szpital Wojewódzki w Przemyślu

1 kwietnia 2017

Oddział Onkologii Wojewódzkiego Szpitala im. św.Ojca Pio w Przemyślu jako pierwszy na Podkarpaciu sprawdza działanie chłodzących czepków mających osoby poddawane chemioterapii ochronić przed utratą włosów.

Od połowy marca osoby leczące się na onkologicznym oddziale Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu mogą korzystać z chłodzących czepków zapobiegającym wypadaniu włosów. Ta aparatura to wciąż nowość w Polsce, a Przemyśl jest jedyną placówką medyczną na Podkarpaciu, która go posiada. Dla wielu osób poddających się chemioterapii, a przede wszystkim kobiet problemem jest też utrata włosów.

To nowe standardy naszego szpitala pokazujące leczenie z troską również o stan psychiczny pacjenta.- mówi dyrektor szpitala w Przemyślu Piotr Ciompa.
Czepek nakładany jest na głowę pacjenta podczas podawania kolejnych dawek leku. Ma on ma chronić tzw. macierz włosa, która może zostać uszkodzona przez zabijające komórki nowotworowe substancje. Do czepka wprowadza się lodowaty płyn – o temp. -5 Celsjusza, który obniża temperaturę głowy i sprawia, że do włosów nie dochodzą toksyczne związki chemiczne krążące we krwi.

Czepek chłodzący, to nie jedyna nowość na tym oddziale. Mam sygnały z zewnątrz, że bardzo poprawiły się standardy na onkologii, wskazuje na to gwałtowny wzrost pacjentów. Wynika to z tego, że do współpracy zaprosiliśmy lekarzy z Centrum Onkologicznego Ziemi Lubelskiej. Są oni zatrudnieni na zakładkę po 3 dni w tygodniu. Należy podkreślić, że onkologia to taki oddział, gdzie przede wszystkim decydują kompetencje lekarza, nie aparatura. – dodaje P.Ciompa.

Oddział Onkologii w przemyskim szpitalu ma 25 łóżek, dodatkowo 10 miejsc posiada Pododdział Dziennej Chemioterapii. Dobra onkologia jak twierdzi dyrekcja rzutuje także na inne oddziały.