Inauguracja roku akademickiego w PWSW

8 października 2019

W poniedziałek 7 października br. odbyła  się inauguracja nowego roku akademickiego w przemyskiej Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej. Na 17 kierunkach studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich studiuje tu aktualnie ponad tysiąc studentów, z których jedna trzecia pochodzi z Ukrainy.

 PWSW liczy już sobie 18 lat. Powstała w 2001 roku, początkowo w dawnym pałacu książąt Lubomirskich na Bakończycach. W kolejnych latach wzbogaciła się o kolejne budynki. W tym roku PWSW przyjęła ponad 500 nowych studentów, w tym wielu z Ukrainy.

Alina Danylczuk z Chmielnickiego na Ukrainie, studentka pierwszego roku, wiąże swoje plany życiowe z Przemyślem i Krakowem:

 Jestem studentem z Ukrainy, a dowiedziałam się o Państwowej Wyższej Szkole w swojej sobotniej szkole. A ja na kierunku inżynieria kosmetyków i suplementów diety. Ten kierunek jest nowy w Państwowej Szkole i ja bardzo chciałam do niego dołączyć się. I na przyszłość dumam iść na magisterkę do Krakowa. Jeżeli tam uda mi się dołączyć do programu Erazmus, to bardzo chciałabym wyjechać do Czech i do Francji, bo kraje te słyną z kosmetyków.

 Dr

Paweł Trefler, rektor PWSW, wiąże udany tegoroczny nabór studentów z nowymi atrakcyjnymi kierunkami studiów:

Ten rok jest szczególny, ponieważ uruchomiliśmy nowe kierunki studiów, które cieszą się bardzo dużą popularnością. Wśród tych kierunków są także kierunki studiów magisterskich. I dużym sukcesem jest fakt, iż w tym roku rekrutacja jest o 60 procent lepsza, niż w roku ubiegłym. Wpływ na to miały właśnie te nowe kierunki studiów. Przede wszystkim studia licencjackie pielęgniarstwo, studia na kierunku również bezpieczeństwo trans-graniczne, informatyka w biznesie i studia magisterskie: stosunki transgraniczne i projektowanie graficzne. 

Na inaugurację nowego roku akademickiego przybyło wielu gości honorowych.

(tekst i zdjęcia – jb)