Ile warta jest Unia Europejska? Debata w PWSW

17 kwietnia 2019

We wtorek w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu odbyła się debata ,,Wyzwania i problemy Unii Europejskiej w kontekście wyborów do Parlamentu Europejskiego i zmiany przywództwa w EU w 2019 roku”.

Wzięli w niej udział radni miejscy, prezydent Wojciech Bakun, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, posłowie i licznie zgromadzeni studenci uczelni. Gościem specjalnym i zarazem ekspertem był Witold Naturski – zastępca dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Debatę moderował dr Tomasz Olejarz, zadając pytania m.in. o możliwość dezintegracji Europy po sukcesie brexitu, o to w jaki sposób wyjście Wielkiej Brytanii z UE wpłynie na finanse wspólnoty, w tym Polski, oraz o ewentualne scenariusze przyszłości UE. Witold Naturski w wyczerpujący sposób przedstawił swoje stanowisko w poruszanych sprawach, zwracając również uwagę na główną ideę UE – jej jedność oraz potrzebę pielęgnowania sojuszu poszczególnych państw członkowskich.

W. Naturski podzielił się również swoimi doświadczeniami z pracy urzędnika unijnego oraz przybliżył studentom kwestie związane ze zdobyciem stanowiska w poszczególnych instytucjach europejskich. Tomasz Olejarz podsumował wypowiedź konkluzją, iż Unia Europejska jest bardzo atrakcyjnym pracodawcą.

Dialogi obywatelskie mają na celu rozbudzenie większego zainteresowania mieszkańców Unią Europejską oraz prowadzenie debaty z przedstawicielami jej struktur i instytucji, m.in. komisarzami czy posłami do PE. W Polsce stają się one coraz bardziej popularne, sukcesywnie też zwiększa się liczba ich uczestników. Od początku tego roku odbyło się około 100 takich debat w różnych miastach.

zb