Grobowiec Komendanta Twierdzy Przemyśl oddany pod opiekę Straży Granicznej [film]

30 października 2016

Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu przekazało pod opiekę Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej odrestaurowany grobowiec gen. Juliana Roszkowskiego.

W czerwcu tego roku Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu przekazało BiOSG pod opiekę nagrobek gen. Kazimierza Grabowskiego. W miniony wtorek, miało miejsce przekazanie drugiego odnowionego grobowca.

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej przez ostatnie miesiące pomagał przy renowacji zapomnianego do tej pory nagrobka gen. Juliana Roszkowskiego. Prace, których sfinansowaniem zajęło się głównie TPPiR odbywały się pod nadzorem konserwatora zabytków.

Zgodnie z treścią aktu przekazania do zadań Bieszczadzkiego OSG należy porządkowanie i dbanie o estetyczny wygląd zabytkowych nagrobków oraz o pamięć zmarłych generałów J. Roszkowskiego i K. Grabowskiego.

Julian Adolf Roszkowski h. Ogończyk urodził się 1 stycznia 1834 w Humenowie k. Kałusza, zmarł 27 stycznia 1897 w Przemyślu. Generał inżynierii armii Austro-Węgier, komendant Twierdzy Przemyśl w latach 1890-1897, miał duży udział w jej rozbudowie i unowocześnianiu.