W przemyskim muzeum odbył się I Festiwal Kamishibai [Galeria]

30 października 2016

W Przemyślu odbył się I Festiwal Kamishibai – japońskiego teatru obrazkowego. W projekcie „Teatr ze Skrzynki” przygotowanym i zrealizowanym przez Teatr SAN udział wzięli uczniowie z 9 przemyskich szkół.

W czwartek, 27 października w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbył się I Festiwal Kamishibai. Uczestnicy projektu „Teatr ze Skrzynki” – uczniowie 9 przemyskich szkół, podstawowych, gimnazjum i ponadgimnazjalnych – przygotowanego i zrealizowanego przez Teatr SAN zgromadzonej publiczności zaprezentowali tradycyjny japoński teatr obrazkowy. Uczniowie opowiadali swoje historie ilustrując je własnoręcznie wykonanymi obrazkami na kartonowych planszach, które wsuwali do małego drewnianego parawanu, nazywanego butai.

Sam pomysł zakwitł, gdy po raz pierwszy zobaczyliśmy tą formę w praktyce w Muzeum Historii Miasta Przemyśla, zafascynowaliśmy się nią wtedy. Z pomocą przyszedł nam program przemyskiego Centrum Kulturalnego „Podkarpacka Edukacja Kulturalna”, do którego złożyliśmy wniosek i udało nam się uzyskać dofinansowanie na realizację naszego projektu. Dzięki temu przeprowadziliśmy warsztaty, w których udział wzięło 27 uczniów i 9 nauczycieli z 9 szkół przemyskich szkół. Do każdej z tych szkół trafiła drewniana skrzyneczka, nazywana butai, która już tam zostanie. Chcieliśmy w ten sposób zakorzenić kamishibai w Przemyślu. Stwierdziliśmy, że cały projekt musi się pięknie zakończyć, żeby go zobaczyło szersze grono osób stąd nasza obecność w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Mamy nadzieję, że to dopiero początek – mówi Rafał Paśko z Teatru SAN.

Organizatorzy chcą by Festiwal odbywał się co roku. Mają również nadzieję, że uda im się zrealizować go w wymiarze ogólnopolskim.

Anna Fortuna

no images were found