Funkcjonariusze z Bieszczadzkiego Oddziału SG pojechali wspierać Greków przed napływem imigrantów

W czwartek, 7 stycznia, sześciu funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału SG wraz z dziewiętnastoma delegowanymi z innych oddziałów SG, rozpoczęli miesięczna misję na greckiej wyspie Lesbos. Misja odbywa się w ramach operacji unijnej agencji ds. granic Frontex.

Polscy funkcjonariusze Straży Granicznej mają pomóc miejscowym służbom w radzeniu sobie z napływem migrantów. Delegowani funkcjonariusze z Podkarpacia są specjalistami ds. nadzoru granic, daktyloskopowania i rejestracji migrantów.

Misja będzie kontynuowana. W lutym (2016) wyjedzie do Grecji 32 funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej – specjalistów do rejestracji cudzoziemców, ustalania pochodzenia migrantów oraz specjalistów ds. dokumentów. W marcu kolejna tura 32 funkcjonariuszy pojedzie na Lesbos, Samos oraz Chios.

Z uwagi na trudną sytuację migracyjną na Południu Europy, 34 funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału SG uczestniczyło (2015 r.) w misjach pod egidą Frontex-u wspierając państwa członkowskie w ochronie południowej granicy UE m.in. w Grecji, Bułgarii i we Włoszech. Dodatkowo, 10 funkcjonariuszy wzięło udział w misji wsparcia Krajowej Policji Węgier na granicy węgiersko-serbskiej.