Funkcjonariusze Służby Celnej w Medyce zatrzymali ponad 24 tys. szt. anabolików

2 czerwca 2016

Dwadzieścia tys. tabletek oraz ponad cztery tys. ampułek zawierających substancje anaboliczne próbował przemycić do Polski 45-letni obywatel Ukrainy. Udaremnili mu to funkcjonariusze Służby Celnej na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce.

Funkcjonariusze Służby Celnej skierowali do szczegółowej kontroli wjeżdżający do Polski samochód marki Mercedes na ukraińskich numerach rejestracyjnych.

Podczas rewizji pojazdu celnicy wykryli, że w ściankach bocznych samochodu oraz drzwiach znajduje się ukryty przed kontrolą celną towar. W tych skrytkach znajdowało się łącznie 20 tys.
szt. tabletek oraz 4 tys. ampułek.

Kierowca, 45 -letni obywatel Ukrainy przyznał się do przemytu. Jak wyjaśnił, farmaceutyki zamówił przez Internet. Towar miał prawdopodobnie trafić do odbiorcy w Słowenii.

W laboratorium celnym Izby Celnej w Przemyślu, przebadano farmaceutyki i stwierdzono w nich zawartość substancji anabolicznych.

Służba Celna wszczęła przeciwko kierowcy postępowanie karne skarbowe. Na poczet grożącej kary zatrzymano także samochód sprawcy oraz kwotę 4 tys. zł.

Przywóz do UE produktów leczniczych wymaga uzyskania zezwolenia na import. Jest ono wydawane przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Podróżny w swoim bagażu może przywieźć na własne potrzeby ( bez zezwolenia) do 5 najmniejszych opakowań produktu leczniczego. Pamiętać trzeba, że wyłączenie to nie dotyczy produktów leczniczych przesyłanych pocztą.