Funkcjonariusze KAS udaremnili przemyt 60 litrów pestycydów

16 stycznia 2018

60 litrów niewiadomego pochodzenia środków ochrony roślin przechwycili funkcjonariusze podkarpackiej  KAS.  Towar ukryty w zbiorniku paliwa.

Na przejściu granicznym w Korczowej, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wytypowali do kontroli wjeżdżającego do Polski osobowego volkswagena, na polskich numerach rejestracyjnych, którym kierował obywatel Ukrainy.
Podczas rewizji pojazdu, funkcjonariusze zwrócili szczególną uwagę na zbiornik paliwa. Nietypowy zapach znajdującej się w nim cieczy zdecydował o przepompowaniu zawartości zbiornika do pojemników i przekazaniu próbek do badań w laboratorium celno-skarbowym w Przemyślu.Badania laboratoryjne wykazały, że przewożona substancja to środek ochrony roślin.

Przewożony niezgodnie z obowiązującymi przepisami i wymogami towar został zatrzymany, a przeciwko sprawcy wszczęte zostało postępowanie karne skarbowe. Na poczet kary grożącej kierowcy zabezpieczono kwotę 1 tys. złotych.

Jest to pierwszy w tym roku przypadek udaremnienia przemytu tak dużej ilości pestycydów niewiadomego pochodzenia na polsko-ukraińskich przejściach granicznych w woj. podkarpackim.

W ubiegłym roku funkcjonariusze podkarpackiej KAS udaremnili 127 przypadków przemytu środków ochrony roślin, zatrzymując łącznie 643 kg i ponad 986 litrów pestycydów.