Funkcjonariusz Straży Granicznej uratował tonącą dziewczynkę

1 sierpnia 2016

Funkcjonariusz Straży Granicznej z Placówki w Stuposianach uratował tonącą dziewczynkę. Za swoją postawę został nagrodzony przez komendanta BiOSG.

W dniu 24 czerwca, po rozdaniu świadectw dla klas III szkoły podstawowej, mł. chor. SG Piotr Gac wraz ze swoimi dziećmi udał się na zorganizowany dla dzieci piknik. W pewnym momencie zauważył jak siedząca na brzegu pobliskiego stawu dziewczynka ześlizgnęła się i upadła do wody. Dziecko zachłysnęło się i zaczęło topić. Obserwujący zdarzenie zamarli. Funkcjonariusz natychmiast zareagował i nie tracąc czasu dotarł do dziewczynki, która już była pod wodą. Wyciągnął dziecko na powierzchnię.

Nie było czasu na czekanie, bez namysłu wskoczyłem. Wiedziałem, że staw w najgłębszym miejscu miał ponad 1,6 m głębokości – mówi Piotr Gac – W żadnym razie nie czuję się bohaterem, każdy widząc topiące się dziecko, jeśli tylko potrafi pływać, tak zareaguje.

Dziewczynka po wyciągnięciu na brzeg, była przestraszona, ale cała i zdrowa .

Kilka dni temu do komendanta Bieszczadzkiego Oddziału SG wpłynął list matki uratowanej dziewczynki w którym gratuluje postawy jaką wykazał się mł. chor. SG Piotr Gac.

W odpowiedzi do komendy oddziału w Przemyślu, zaproszono uratowaną dziewczynkę wraz z jej matką i siostrą. Stawił się także główny bohater wraz ze swoim przełożonym z Placówki SG w Stuposianach.

Komendant pogratulował najpierw bohaterskiemu funkcjonariuszowi, wręczając mu list gratulacyjny i nagrodę pieniężną, a następnie obu siostrom przekazał specjalnie przygotowane prezenty. Obie dziewczynki otrzymały m.in. strażo-granicznego misia. Potem dziewczynki wraz z mamą miały jeszcze okazję zwiedzić salę historyczną i porobić sobie pamiątkowe zdjęcia.