Fredreum obchodzi swoje 145 – lecie [galeria zdjęć]

26 listopada 2014

Najstarszy amatorski teatr w Polsce im. Aleksandra Fredry „Fredreum” w tym roku obchodzi swoje 145 – lecie istnienia. Obchody jubileuszu odbyły się podczas minionego weekendu na Zamku Kazimierzowskim.

W miniony weekend na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu zebrali się sympatycy Towarzystwa Dramatycznego im. Aleksandra Fredry „Fredreum”, którzy wraz z jubilatem uczcili jego 145 – lecie. Obchody rozpoczęły się od otwarcia wystawy zdjęć ze spektakli w wykonaniu Fredreum. Spotkanie było okazją do złożenia podziękowań wszystkim tym, którzy wspierają Fredrowców, a także do wręczenia medali i odznaczeń. Szczególne podziękowania z ust prezes Teatru Krystyny Maresch – Knapek zostały skierowane do widzów Bez widza nie istniałby teatr, ma on możliwość przetrwania tylko wtedy, gdy na sali będzie widz. Prezes poza licznymi życzeniami i prezentami otrzymała medal „Gloria Artis”, który wręczył w imieniu marszałka województwa Andrzej Ćwierz. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało odznaki „Zasłużony dla kultury polskiej”, które z rąk prezydenta miasta Roberta Chomy trafiły do najbardziej zasłużonych fredrowców.

Po części oficjalnej pierwszego dnia jubileuszu widzowie obejrzeli sztukę Aleksandra Fredry „Pierwsza lepsza, czyli nauka zbawienna”, następnego dnia wystawiono spektakl „Rubin” w reżyserii Rafała Paśko i Moniki Maciewicz.

Towarzystwo Dramatyczne w Przemyślu powstało w 1869 r, pierwszy spektakl wystawiono w sali zamku w 1884 r, która rok później decyzją ówczesnych Rajców Miasta została przekazana fredrowcom. W 1912 r przemyscy amatorscy aktorzy przyjęli za swojego patrona Aleksandra hr. Fredrę, a w 1947 otrzymali tytuł „Stałego Niezawodnego Teatru”. Lata świetności, to niewątpliwie lata 60-80, kiedy było dużo wyjazdów, a tutejszy aktorzy byli wynajmowani do seriali, takich jak „997”. Następnie przyszedł marazm i dopiero po latach przerwy, gdy udało się zmienić nastawienie publiczności ponownie „Fredreum” zaczęło regularnie wystawiać swoje sztuki. Teatr Fredreum wraz Przemyskim Centrum Kultury i Nauki ZAMEK organizuje „Przemyską Wiosnę Fredrowską”, która cieszy się dużym zainteresowaniem wśród widzów.

Teatr od samego początku zrzeszał w dużej mierze rodziny, co po dzień dzisiejszy przetrwało, wielu aktorów tego Towarzystwa, to osoby zarażone miłością do teatru z pokolenia na pokolenie. Obecnie zrzeszonych jest 40 osób, ale udziela się o wiele więcej. Aby zostać członkiem trzeba przez co najmniej okres pół roku działać czynnie, zarówno aktorsko jak i niosąc pomoc na rzecz Teatru. Co roku, w trakcie ferii zimowych organizowane są warsztaty teatralne, podczas których wyłapuje się uzdolnionych, uczestniczy w nich nie tylko młodzież, ale również i dzieci i dorośli. Jednak największe zainteresowanie Fredreum widać właśnie wśród ludzi młodych, którzy chcą się angażować, których nie zraża fakt, że w dużej mierze gra się tutaj głównie klasykę, dzięki której rozwijają intelekt, pojęcie o sztuce, literaturze. Pokazuje to, że nie prawdą jest iż interesują się oni wyłącznie współczesnością. Cieszy fakt, że młodzi ludzie, którzy zaczynali tutaj od warsztatów teatralnych, przeszli przez gimnazja, szkoły średnie i teraz pomimo, że studiują poza Przemyślem przyjeżdżają i grają. Ten kontakt z nimi się nie urywa podkreśla Krystyna Maresch – Knapek prezes Towarzystwa Dramatycznego.

Wszyscy udzielający się we Fredreum robią to z czystego zamiłowania do sztuki, a nie za pieniądze. Teatr nie jest znikąd finansowany, jedynie na Wiosnę Fredrowską otrzymuje kwotę 15 tys. zł, z których to pieniędzy zapraszane zostają teatry z zewnątrz, zaś pieniądze uzyskane ze sprzedaży biletów na przedstawienia są w całości wykorzystywane na potrzeby statutowe, takiej jak rachunki, ryczałt za korzystanie z sali Zamku, dekoracje, przygotowanie kostiumów czy też utrzymanie niewielkiego i skromnego biura Towarzystwa.

Fredrowcy są znani i występują nie tylko w Przemyślu, ale są również zapraszani do innych miast. Brali udział m.in.: w I Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Komediowych Teatrów Niezawodowych – Bielsk Podlaski, Ogólnopolskich Spotkaniach Profesjonalnych Teatrów Amatorskich – Chełm.

Anna Fortuna