Tysiąc osób na Franciszkańskim Spotkaniu Młodych na Kalwarii Pacławskiej [Galeria zdjęć]

22 lipca 2015

W 28 Franciszkańskim Spotkaniu Młodych na Kalwarii Pacławskiej bierze udział prawie tysiąc osób. Myślą przewodnią tegorocznego spotkania jest „Projekt Mesjasz – Zwycięstwo”. Co robią tu młodzi ludzie i po co przyjeżdżają do tego miejsca.

Tegoroczne Franciszkańskie Spotkanie Młodych odbywa się pod hasłem „Projekt Mesjasz – Zwycięstwo” i jest nawiązaniem do męczeńskiej śmierci pierwszych polskich misjonarzy o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego. Zostali oni zabici 24 lata temu w Peru, w tym roku będzie miała miejsce ich beatyfikacja.

Franciszkańskie Spotkania, to nie tylko modlitwa, ale również koncerty, spotkania ze znanymi osobami, które swoimi przeżyciami chcą się podzielić z innymi. Wśród zaproszonych w tym roku gości znaleźli się Maria Stepan, Krzysztof Ziemiec, Patrycja Hurlak, Anna Golędzinowska, ks.Dariusz Oko, ks.Jan Kaczkowski.

Co kierowało dziennikarzem z TVP Krzysztofem Ziemcem, że zdecydował się tutaj przyjechać ? Młodzież jeśli ma szansę spotkać się z kimś kogo zna z ekranu i ten ktoś powie, że ma takie same problemy jak oni, ale potrafi je w jakiś sposób przełamywać, wskaże drogę swoim doświadczeniem, pokarze, że są nawet beznadziejne sytuacje, z których można wyjść. Powie im, że rodzina jest tym co człowieka utrzymuje przy życiu, czymś co dodaje siły, to myślę, że chyba nie ma lepszej szkoły życia. Także w tym czasie wakacyjnym, kiedy młodzi ludzie potrafią się czasem zagubić. Krzysztof Ziemiec jak sam mówi nie lubi się chwalić swoją wiarą, gdyż jest ona dla niego czymś oczywistym, tak jak zwykłe czynności dnia codziennego. Dodaje mu sił i pozwala odbić się od dna, odpowiedzieć na trudne pytania, które go dotykają każdego dnia. Obecność tutaj sprawia, że można naładować akumulatory oraz przypomina o czym często zapominamy w dzisiejszych czasach, że często wystarczy być dla drugiego człowieka, wspomóc go słowem, uśmiechem, bo dobro dane komuś wraca do nas z podwójną siłą przypomina dziennikarz.

A co sprawia, że młodzi ludzie przyjeżdżają na te kalwaryjskie spotkania ?

Ciągnie mnie serdeczność ludzi tutaj – mówi Jakub z Krosna, który przyjechał tutaj po raz trzeci – są pogodni, mili, a do tego niesamowite krajobrazy. Przyjechałem żeby pogłębić swoją wiarę, znaleźć przyjaciół, bo to jest bezcenne.

Juliusz z Wrocławia przyjechał z większą grupą oazową. Przyjechałem tutaj aby pogłębić swoją wiarę, poznać bliżej Jezusa, bo to jest dla mnie ważne. Jest, to również okazja żeby spotkać się ze znajomymi, których dawno nie widziałem.

Przyjechałam w posłudze jako animator – Weronika ze Świętoniowej – krzewimy świadectwo wiary, co jest niesamowite i piękne. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Pierwszy raz i jak zapewnia nie ostatni jest na FSM Daria z Jarosławia – Można tutaj naładować akumulatory na cały rok, znaleźć tyle siły, radości, to jest coś niesamowitego. Jest to też okazja do poznania wielu ludzi, którzy przechodzili ciężkie chwile w swoim życiu, widzimy wówczas, że nie jesteśmy w tym sami, że można znaleźć nadzieję, a także odpowiedzi na dręczące nas pytania.

Za swoją rodzinę modli się na Kalwarii Pacławskiej Piotrek z Markowej – Czuję, że moja rodzina potrzebuje modlitwy wstawienniczej, dzięki której uzyska wiele łask od Pana Jezusa. Spotkania tutaj pomagają dojrzewać w wierze. Cieszę się też ze spotkań z ludźmi, można z nimi szczerze porozmawiać o swoim życiu, zaufać im.

Franciszkańskie Spotkanie Młodych rozpoczęło się w niedzielę i potrwa do soboty.

Anna Fortuna

[Not a valid template]